20 ülkeden Putin’i kızdıracak Ukrayna kararı

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken 20 ülkeden Rus önder Putin’i kızdıracak yeni bir karar alındı.

Ukrayna Savunma Temas Kümesi’nin ikinci toplantısı çevrimiçi olarak yapıldı. Toplantının akabinde ABD Savunma Bakanı LIoyd Austin ve ABD Genelkurmay Lideri Orgeneral Mark Milley ortak basın toplantısı düzenledi.

HARPOON FÜZELERİ KARARI

Austin yaptığı açıklamada, Danimarka’nın Ukrayna’nın kıyılarını savunmasına yardımcı olacak Harpoon füzeleri sağlamayı kabul ettiğini belirterek, Çekya’nın ise Ukrayna’ya “son vakitlerde yapılan taarruz helikopterleri, tanklar ve roket sistemleri bağışı” dahil olmak üzere “önemli destek” göndermeyi kabul ettiğini söz etti.

20 ÜLKE SİLAH YARDIMINDA BULUNACAK

Toplantıda 20 ülkenin Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını açıkladığını aktaran Austin, kelam konusu güvenlik yardım paketlerinin içinde topçu mühimmatı, kıyı savunma sistemleri, tanklar ve öbür zırhlı araçlar bulunduğunu açıkladı. Austin, öbür ülkelerin ise Ukrayna güçlerini eğitmek ve askeri sistemlerini sürdürmek için yeni taahhütlerle öne çıktığını aktardı.

“TEMAS GRUBU’NU ÖNÜMÜZDEKİ AY ÜÇÜNCÜ SEFER TOPLAYACAĞIM”

Ukrayna Savunma Temas Kümesi’nin üçüncü toplantısı 15 Haziran’da Brüksel’de
Ukrayna Savunma Temas Kümesi’nin üçüncü toplantısının 15 Haziran’da Brüksel’de yüz yüze yapılacağını bildiren Austin, “Temas Grubu’nu önümüzdeki ay üçüncü sefer toplayacağım ve bu kere 15 Haziran’da Brüksel’deki NATO Savunma Bakanlığı marjında toplanacağız” sözlerini kullanarak, “Tabii ki bu bir NATO aktifliği olmayacak, fakat bu toplantıların temposuna ayak uydurmak istiyoruz ve Avrupa seyahatimi ivmemizi artırdığımızdan emin olmak için kullanmak istedim” dedi.

ABD’NİN AVRUPA’DAKİ ASKERİ VARLIĞI YÜZDE 30 ARTTI

Temas Grubu’nun ikinci toplantısına toplam 47 ülkenin katıldığını tabir eden ABD Genelkurmay Lideri Orgeneral Milley ise, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) Komutanlığı bünyesinde hava, kara ve deniz olmak üzere konuşlu asker sayısının 78 binden yaklaşık 102 bine çıkarıldığını belirtti.

Milley, bu sayının Ukrayna’daki savaş başlamadan evvel EUCOM Komutanlığı bünyesinde konuşlu ABD askeri sayısında yüzde 30’luk bir artış manasına geldiğini aktardı. ABD askeri varlığının Akdeniz’de ve Baltıklar’da da arttığını açıklayan Milley, Baltık ve Akdeniz’de 24 savaş gemisi ve 15 bin denizci olduğunu söz etti.

Milley ayrıyeten, “Havada şu anda 12 savaş filomuz ve 2 muharebe havacılık tugayımız var. Karada 2 kolordu, 2 tümen ve 6 tugay muharebe grubumuz var” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.