5 Mehmetçiğimizi füzeyle şehit etmişler

Pençe Kilit harekâtında 5 askerin şehit olduğu hücumda PKK’lı teröristlerin olumsuz hava kaidelerinden yararlanarak füzeli taarruz düzenledikleri bildirildi. Teröristlerin, bölgedeki ağır toz fırtınası sonrası başlayan şiddetli yağmur nedeniyle İHA ve SİHA ile helikopterlerin uçuşa orta verdikleri saatte saldırıyı gerçekleştirdiği öğrenildi.

Hakkâri Çukurca’nın karşısındaki Metina, Zap, Avaşin-Basyan’da 17 Nisan’da başlatılan Pençe Kilit hava dayanaklı kara harekâtı kesintisiz sürüyor. 5 askerin şehit edildiği bölgede ağır helikopter trafiği yaşandığı bildirilirken, taarruz sonrasında sivil arazi aracıyla bölgeden kaçmaya çalışan 4 terörist hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.

Dün Avaşin’in Kurojahro bölgesinde bir yer altı tünelinde kıstırılan teröristlerin etkisiz hale getirildiği sırada bu tünelin batı yakasında gizlenen bir küme teröristin tünelin bulunduğu bölgeye omuzdan ateşlemeli güdümlü füze ile akında bulunduğu öğrenildi.

TOZ FIRTINASINDAN FAYDALANDILAR

Teröristlerin, ağır toz fırtınası sonrası başlayan şiddetli yağış ve olumsuz hava şartlarından ötürü İHA ve SİHA’lar ile helikopterlerin uçuş yapmadığı bir saatte saldırıyı gerçekleştirdikleri bildirildi.

Mağaradaki 9 terörist etkisiz hale getirilirken, teröristlerin kendi ortalarındaki şifreli telsiz muhaberelerinde, hain akının planlamasını ve buyruğunu hala bölgede olduğu tespit edilen kelamda Avaşin Özel güç sorumlusu Baran kod isimli Zebari Koç ile Behdinan saha sorumlusu Amed Malazgirt kod isimli Fehmi Atalay’ın verdiği tespit edildi.

Taarruzun gerçekleştirildiği bölgenin uydu üzerinden nokta koordinatları da belirlendi ve teröristlere nokta operasyonlar düzenlendiği bildirildi. Terörist Atalay’ın, 30 yıldan beri terör örgütünün dağ takımında yer aldığı ve hain örgütün silahlı kolu HPG’nin de kelamda komuta kurulu üyesi olduğu öğrenildi. Terörist, İçişleri Bakanlığının da en çok aranan azılı teröristler listesinin 10 milyonluk kırmızı kategorisinde yer alıyor. Bu iki teröristin etkisiz hale getirilmesi için operasyonların teröristlerin kaçış istikametindeki Basyan Vadisi içinde ağırlaştığı bildirildi.

 27 TÜNEL İMHA EDİLDİ

Harekâtın 38. gününde Pençe Kilit operasyonunda terör örgütüne ağır darbe vurulduğu bildirildi. 100’ün üzerinde terörist etkisiz hale getirilirken, üretimi aylarca süren ve uzun uğraşlar gerektiren birbiriyle irtibatlı hava harekâtlarından korunmak için beton bloklarla inşa edilen 27 yeraltı tüneli hava harekâtlarında kullanılamaz hale getirildiği öğrenildi. Uydu üzerinden tespit edilen koordinatlarla lazerle işaretlenen tünellerin tam isabetle vurulduğu bildirildi.  V, Y, Z harf biçiminde zikzaklı yeraltı tünellerinde 12 ton kuru besin, erzak, yaralı teröristlerin tedavisinde kullanılan kan kesici iğne ve serumlar, tıbbi ilaç ve medikal gereçler de imha edildiği bildirildi.

TELSİZLERİ KANADA MENŞELİ ÇIKTI

Avaşin’in Verheli bölgesinde imha edilen en değerli gayelerden birinin ise teröristlerin birbirleriyle bağlantı sağladığı telsiz komuta merkezi oldu. Ele geçirilen uzun menzilli Sahra sabit telsiz aygıtları ile el telsizlerinin Kanada menşeli olduğu ve Suriye’deki YPG’li teröristlerin kullandıkları telsizlerle birebir özellikte olduğu belirlendi.

BARINMA ALANLARINDA DENETİM SAĞLANDI

Harekâtın sürdüğü Metina Vadisindeki Hiror, Keste, Seraro, Golka, Deşiş, Zendura, Begova, Dinarte, Bilmende, Bergari, Derar, Beşili kamplarının teröristlerden temizlendiği, Avaşin-Basyan Vadisindeki Mamreş, Kırmızı Zirve, Mervanos, Aris, Şuke, Kartal ve Verheli kampları ile Zap’daki Bedevi Kalesi, Ertuş, Küçük Cilo, Çemço, Sida, Nerveh, Kinyaniş, Kunişka, Qumriye, Xişxaşa, Tirvaniş, Dinazor Kayalıkları, Şive ve Şamke kamp alanlarının da teröristlerden temizlendiği ve bu bölgelere Mehmetçiğin yerleştiği kaydedildi.

Orta, bul, yok et, yerleş taktiğiyle tesirli sonuçlar alan TSK, bölgede denetimi yüzde 70 sağladı. Mehmetçiğin karadan ilerlemesini ve hareket kabiliyetini zayıflatmak için stratejik hakim zirveler, geçiş güzergahları ve patika yollara tuzaklanmış metal variller içinde hazırlanmış 200’ün üzerinde uzaktan kumandalı patlayıcı da etkisiz hale getirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.