AK Parti birinci kere oy kullanacak 6 milyon genç seçmen için harekete geçti

Bakan Kasapoğlu’nun geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen AK Parti MKYK toplantısında yaptığı sunumda gençlerle ilgili araştırmalara dikkat çekti.

Edinilen bilgilere nazaran, birinci sefer oy kullanacak 6 milyon genç seçmenin olduğu belirtilen sunumda “17-29 yaş ortası oy verecek toplam 16 milyon 956 bin genç seçmen var. Nüfusumuzun yüzde 19,98’i genç seçmenden oluşuyor. 2023 için stratejimiz; genç gaye kitleyi tanımak, beklentilerini anlamak, iştirakçi süreçleri işleterek ‘dili’ birlikte inşa etmek” denildi.


GENÇLİK ATLASINI HAZIRLIYORUZ

Bakanlığın yaptığı araştırmada bir yılda 1,3 milyon gencin görüşlerine başvurulduğu belirtilen sunumda şu sözlere yer verildi:

Yaklaşık 150 bin gencimizin algı, tavır, davranış, görüş ve tekliflerini yansıtan 20 farklı araştırma yaptık. Gönüllülük, Spor Kültürü, Dijital Marifetler, Girişimcilik, Toplumsal Alakalar, Gündelik Ömür, Toplumsal Aidiyet, Ömür Memnuniyeti üzere bahislerde nizamlı olarak yaptığımız araştırmalarla Türkiye Gençlik Atlası’nı hazırlıyoruz. Böylelikle gençlerin toplumsal değişimini en bilimsel usulle inceleyerek, gençlik siyasetimizin önceliklerini buna nazaran tayin etmeyi hedefliyoruz.

DARBEYE KARŞI BİRLİK GURURU

Gençler, hayata dair rastgele bir bilgiyi edinme yolu olarak yaşamayı, görmeyi ve deneyim etmeyi istiyor. Gençlerin, ‘Yaşadıkları devirde ülkemizde gerçekleşen ve gurur duydukları olaylar’ sıralamasında; 15 Temmuz Darbe teşebbüsüne karşı gösterilen birlik ve beraberlik birinci sırada geliyor.

GENÇLERİN YÜZDE 89’U OYUNU KULLANACAK

Önümüzdeki birinci seçimlerde oy kullanacağını belirtenlerin oranı yüzde 89,2’dir. Kendi oy tercihleri ile ailelerinin oy tercihlerinin örtüşüp örtüşmediği noktasında yüzde 61,9’u ‘evet örtüşüyor’ yanıtı verdi. Kendi işinin sahibi olmak, gençlerin birinci tercihidir. Gençlerin yüzde 58,5’i müteşebbis olmak istiyor.

GÜNDE İKİ SAATTEN FAZLA İNTERNET BAŞINDALAR

Gençlik ve Spor Bakanlığının araştırmasında gençlerin yüzde 82,3’ün günün iki saatinden fazlasını internette geçirdiğinin tespit edildiği belirtilen sunumda şunlar kaydedildi:

Gençlerin yüzde 32,2’si Youtube’da çıkan haberlere inanırken, gençlere nazaran toplumsal medya platformlarında çıkan haberlerin inanırlılığı Twitter’da yüzde 30,1, Instagram’da yüzde 29,8, Twitch ile Linkedin’de yüzde 21,1, Tiktok’ta yüzde 19,8 ve Facebook’ta ise yüzde 19,6 olarak tespit edildi. İştirakçilerin yüzde 89,0’u ‘Sosyal medyada alacağım beğeni ve yüksek takipçi sayısındansa, ailemin sevmesi, onore etmesi beni daha memnun eder’ diyor.

İKTİSAT VE TEKNOLOJİ İLGİLERİNİ ÇEKİYOR

Gençler iktisat konusuna ilgi duyuyor. Girişimciliği, meslek gelişimini ve istihdamı önceleyen telaffuz ve siyasetler, gençlerde tesir meydana getirecek. Gündelik hayatta gençler en az toplumsal faaliyetler ve ferdî faaliyetlere; en fazla ise akademik faaliyetler ve çevrim içi faaliyetlerle vakit ayırıyor. Teknoloji ilgilerini çekiyor. Teknolojinin imkânlarının kullanıldığı çalışmalar, inovasyonu, girişimciliği, dijital dünyayı içeren bağlantı faaliyetleri ve teknolojiye yer veren vaatler, gençler tarafından karşılık bulacaktır.

YURTLARDA DOLULUK ORANI YÜZDE 90

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nde yurt kapasitesinin 208 bin 262 kişi artırıldığı belirtilen sunumda “Bugün prestijiyle toplam kapasite 746 bin 507 kişi, doluluk oranı yüzde 90’dır. Lüksemburg ve Karadağ üzere ülkelerin toplam nüfuslarından daha fazla kişi, bugün prestijiyle yurtlarda konaklamaktadır” değerlendirmeleri yapıldı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.