Alışveriş siteleri: ‘Dünyaya açılıyoruz kısıtlama getirmeyin’

Türkiye Gazetesi’nden Ebru Karatosun’un haberine göre AK Parti, internet alışverişlerini düzenlemek ve hem üretici hem de tüketiciyi korumak için bir süredir üzerinde çalıştığı e-Ticaret kanunu kapsamında alışveriş sitelerinin yetkililerini dinledi.

Edinilen bilgilere göre, alışveriş sitelerinin yetkilileri, düzenlemeyi desteklediklerini ancak herhangi bir kısıtlanma getirilmemesi, bu konuda Türkiye’nin dünyanın gerisinde kalmaması gerektiğini ifade etti. 

AK Parti kurmayları, “Alışveriş sitelerinin yöneticileri ‘Biz de bir sektörüz. Bize kısıtlama getirmeyin. Küresel alanda diğer aktörlerin önümüze geçeceği bir kısıtlama gelmemelidir. Rakiplerimizde olmayan kısıtlamalar getirilirse, lokal kalırız. Küresel alana inemeyiz ve büyüyemeyiz. Bir süre sonra küresel aktörler önümüze geçer’ dediler. Biz de çalışmalarımızı buna göre şekillendireceğiz” değerlendirmesini yaptı. 

“DENGELİ BİR ÇALIŞMA GÖTÜRECEĞİZ”

Bazı platformların 250 binden fazla satıcıyı bünyesinde barındırdığını söyleyen AK Parti kurmayları, “Bu siteler, satıcılara bir platform sağladıklarını ve bunun üzerinden komisyon aldıklarını söyledi. ‘Biz mal alıp mal satmıyoruz. Bizim tedarikçimiz yok. Biz platform sağlıyoruz. Türkiye’nin dört bir tarafından hiçbir şekilde bu satışı yapamayacak binlerce küçük, büyük, orta üretici, esnaf ve sanatkarın ticari hayata tutunmasını sağladıklarını’ ifade ettiler. Bu denli yaygın bir üretim ağının entegre olması kabiliyettir. Artvin’deki vatandaşın, Kars’taki veya Sivas’taki bu platformlara erişmesi ve bizim bu ürünleri görmesi normal şartlarda mümkün değil. Bu çalışmayı, dengeli götürmemiz gerekiyor” görüşünü dile getirdi. 
 
BU YOLCULUĞUN ÖNÜNÜ KESMEK DOĞRU DEĞİL

Mağazaların kira ve eleman masraflarının daha fazla olması nedeniyle esnaf tarafından online platformlara getirilen eleştirilerle ilgili olarak da AK Parti kurmayları, şunları söyledi: “İnternet sitelerinin yöneticileri, ‘Ben de 1500 mühendis çalıştırıyorum. Ben de onlar kadar istihdam hatta nitelikli istihdam oluşturuyorum. Türkiye’nin dijital dünyasında geleceğini kurguluyorum’ diyor. Burada hem ülkenin hem bireysel pek çok firmanın hem de küresel aktör olma kabiliyeti olan bu insanların çıkarına dengeyi bulmamız lazım. Bir platform, ‘İstanbul Havalimanı’na Türkiye’nin en büyük lojistiğini kuruyoruz. İç pazardan daha ziyade dış pazara yöneleceğiz. Lojistiğimizi oradan yapacağız’ dedi. 250 bin kişi yarın, satamayacağı ürünleri ihraç edebilir konuma gelecek. Böyle bir yolculuğu kesmek doğru değil. Bunu dengeli bir şekilde yönetmek ve bu insanların küresel aktör olma ihtimalini yok etmeden bir denge kurman lazım.”
 
DÜNYA ÖRNEKLERİ İNCELENDİ

Öte yandan, AK Parti, konuyla ilgili dünyada yürütülen çalışmaları da inceledi.

Bu kapsamda, AB’deki düzenlemelerin 2023 yılında yürürlükte olacağı belirtilirken, çalışmaların platformlara yönelik şikayetlerin izlenme, uyuşmazlık çözümü, reklamlarda şeffaflığı artırma konusu üzerinde yürütüldüğü aktarıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.