Askeri bölgede yakalanan Yunan sevgililerle ilgili yeni gelişme!

50 bin lira cezayla yurt dışına çıkış yasakları kaldırıldıktan sonra ülkelerine dönen 2 sanık, duruşmaya katılmadı. Mahkeme, sanıkların sözlerinin alınması için yurt dışına yazılan müzekkere yazılarına gelecek yanıtın beklenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Yunanistan’ın Dedeağaç Emniyet Müdürlüğü’nde misyonlu trafik polisi Valasoudis Manolis, kız arkadaşı Aheni Aohna ile birlikte alışveriş için 5 Aralık 2021’de Pazarkule Hudut Kapısı’ndan giriş yapıp Edirne’ye geldi. Alışveriş yapan çift, birebir akşam özel araçlarıyla İpsala Hudut Kapısı’ndan geçmek üzere yola çıktı. Yunan polis ve kız arkadaşı, hududa yakın Doyran köyünde askeri yasak bölgeye girdikleri gerekçesiyle hudut devriyelerince gözaltına alınıp, Vilayet Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Süreçlerin akabinde adliyeye sevk edilen çift, çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Hakimliği tarafından yurt dışı çıkış yasağı konularak hür bırakıldı.

Çigtin üzerlerindeki cep telefonlarıyla dijital gereçler Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Kabahatlerle Gayret Şube Müdürlüğü’nde incelemeye alındı.

HATA ÖGESİNE RASTLANMADI

Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Hatalarla Gayret Şube Müdürlüğü’nde çiftin cep telefonları ve üzerlerindeki dijital gereçlerinin incelenmesinde, hata ögelerine rastlanmadı. Çift, yargılama sarfiyatları ve garanti bedeli olarak toplam 50 bin lira cezayla yurt dışına çıkış yasakları kaldırıldıktan sonra ülkelerine döndü.

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Valasoudis Manolis ile kız arkadaşı Aheni Aohna hakkındaki soruşturması tamamlandı, hazırlanan iddianame 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. Polis memuru ve kız arkadaşı için ‘Askeri yasak bölgelere girmek’ hatasından 2 yıldan 5’er yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

‘ALIŞVERİŞ VE GEZMEK İÇİN GELDİK’

Yunan polis memuru Manolis, tabirinde, Ferres Polis Merkezi’nde trafik polisi olarak vazife yaptığını belirterek, “Yunanistan’dan 5 Aralık öğlen, Yunanistan saati ile 14.00 sıralarında, kız arkadaşım Aheni ile birlikte Pazarkule Hudut Kapısı’ndan giriş yapıp alışveriş ve gezmek için geldik. Edirne’ye geliş gayem kız arkadaşımla birlikte gezmek ve alışveriş yapmaktı. Edirne merkezine geldikten sonra kafede bir mühlet oturduk, daha sonra kız arkadaşımla Yunanistan saati ile 16.30 sıralarında bir alışveriş merkezine gidip yemek yedik. Hava kararmaya başlayınca alışveriş merkezinden ayrıldık” dedi.

‘NAVİGASYONUN BİZİ GÖTÜRDÜĞÜ HALDE DEVAM ETTİK’

Askeri yasak bölgeye bilerek girmediklerini, navigasyonun kendilerini götürdüğünü söyleyen Manolis, “Hava karardığı için Yunanistan’a dönecektik, telefonumda bulunan navigasyona yazarak yola çıktık. Çalıştığım ve yaşadığım yer İpsala Hudut Kapısı’na daha yakın olduğu için buradan çıkış yapacaktık, bu sebeple navigasyona yazarak Keşan’a yanlışsız yola çıktık. Navigasyonun bizi götürdüğü biçimde devam ettik. Bir müddet sonra hava büsbütün kararmıştı, toprak bir yolda ilerlediğim esnada önüme askerler çıktı ve bizi durdurdular, benden ve kız arkadaşımdan pasaport istediler. Bizi durdurdukları yerde araçtan indirdiler, benimle birlikte biraz ilerleyerek uzakta bulunan kırmızı renkli tabelaya fener tutarak gösterip, askeri yasak bölge olduğunu söylediler. Lakin ben askeri yasak bölgeye girdiğime dair rastgele bir tabela görmediğim için ve gösterdikleri tabela uzakta olduğu için askeri yasak bölgeye girdiğimi düşünmüyorum, zira tabeladan evvel durmuştuk” diye konuştu.

Üzerinde flaş bellek, kendisine ilişkin telefon, oğluna ilişkin olan ve çalışmayan cep telefonları bulunduğunu söyleyen Manolis, “Flaş bellekte özel fotoğraf arşivim bulunmaktadır. Şahsî içerikler ihtiva eden gereçlerdir, incelendiğinde hiçbir hata ögesi olmadığı görülecektir. Yunanca yazılar ihtiva eden evrak ise yakın vakitte Yunanistan’da yürürlüğe giren çocuk haklarıyla ilgili mevzuatın bulunduğu evraktır. Kabahat ögesi değiller, daha evvel de Türkiye’ye geldim ve hiçbir sorun yaşamadım. Türkiye’den kimseyi tanımıyorum, hiç kimseyle görüşmedim. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum, yaşadığım bu olay navigasyonun beni yanılgılı götürmesi ve yolları bilmeyişimdendir, kabahat sürece kastıyla Türkiye’ye gelmedim” dedi.

‘EDİRNE’YE HOŞ VAKİT GEÇİRMEK İÇİN GELDİK’

Tezgahtarlık yaptığını söyleyen Aheni Aohna ise, “Edirne’ye gelme hedefimiz erkek arkadaşımla gezmek ve hoş vakit geçirmekti, öbür bir maksadımız yoktu. Navigasyonun yanlış götürmesi sebebiyle hudut sınırına girdik, askerler bizi durdurana kadar rastgele bir işaret ve tabela görmedik. Hava aslında çok karanlıktı, kabahat sürece emelimiz yoktur” sözlerini kullandı.

Edirne 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen birinci duruşmaya, Yunanistan’daki sanıklar katılmadı. Avukatları Selin Özel, müvekkillerinin beyanlarının alınmasından sonra savunma yapacaklarını söyledi.

Duruşmada, sanıkların üzerindeki dijital malzemelerin imaj kayıtlarının alındığı 1 hard disk ve 1 flaş belleğin evrakta kanıt olarak saklanmasına ve sözlerinin alınması için yurt dışına yazılan müzekkere yazılarına gelecek karşılığın beklenmesine karar verilerek, duruşma 27 Eylül’e ertelendi. 

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.