Asya borsaları hafta ortası karışık seyretti

ABD’de dün açıklanan konut satış bilgilerinin beklentilerin epeyce altında kalması ve toplumsal medya şirketi Snap’in makroekonomik ortamın beklenenden daha fazla ve süratli berbatlaşmasını münasebet göstererek gelir amaçlarını karşılayamayacağını bildirmesi, hisse piyasalarına kesim bazlı ayrışmalara neden oldu.

Kelam konusu gelişmelerin, global çapta yükselen enflasyon ve faiz ortamında büyümenin ziyan göreceğine dair kaygıları desteklemesi de piyasalarda oynaklığın sürmesini beraberinde getirdi.

“TOPARLANMA BELİRTİLERİ GÖSTERİYOR”

Asya genelinde, Çin’de devam eden salgın karşısında yetkililerin bankalardan daha fazla kredi vermesini istediği haberleri basına yansırken, Japonya’da da hükümetin ekonomik görünüme ait “toparlanma belirtileri gösteriyor” değerlendirmesini muhafazası dikkati çekti.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, yaptığı açıklamada kur istikrarının değerine işaret ederek, çok sert hareketlerin istenmediğini, Japonya Merkez Bankası’nın enflasyon amacına istikrarlı bir biçimde ulaşmasını beklediğini söyledi.

Bu gelişmelerle kapanışta Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,2 artarak 3.107 puan, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,4 yükselerek 2.617 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 düşüşle 26.678 puandan günü tamamlarken, dolar/yen paritesi yüzde 0,2 paha kazanarak 127,1 düzeyinde dengelendi.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,4 azalışla 53.850 puanda, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,6 yükselişle 20.238 puanda seyrediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.