Atatürk’ün Samsun Havza’ya gelişinin 103. yıldönümü

Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun Havza’ya gelişlerinin 103. yıldönümü. Tarih araştırmacısı Baki Sarısakal, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasıyla başlayan ve Havza’da yaptığı çalışmalarına kadarki süreci ele alan belgesel çalışması ile ilgili gazetemize bilgi verdi.

Tarih araştırmacısı Baki Sarısakal, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasıyla başlayan ve Havza’da devam eden çalışmalarını ele alan belgesel çalışması yaptı. Sarısakal, Bandırma Vapuru’nun Samsun’a demir atmasıyla başlayan belgeseli gazetemize anlattı. Sarısakal, “Mustafa Kemal Paşa, 103 yıl evvel ilçe heyetini ikametgâhında kabul ederek Havza’da sıkıntı durumu, ‘Hiçbir vakit umutsuz olmayacağız, çalışacağız. Uçurumun kenarındayız. Bizi canlı canlı mezara atmak istiyorlar. Son bir cüret bizi kurtarabilir’ kelamlarıyla lisana getirdi” açıklamasında bulundu.

“HURDA OTOMOBİL”

Sarısakal, belgeseldeki içeriğe ait şu bilgileri verdi: “1919 pazartesi günü fırtınalı bir günde Bandırma Vapuru saat 08.00 sıralarında Samsun’a demir atmayı başardı. Mustafa Kemal Paşa, 25 Mayıs 1919 pazar günü sabah kahvaltısından sonra dokuzu yirmi yedi geçe, ordunun metrukâtı ortasında araba parkında mevcut hurda bir arabayla ve maliyeti de başka iki arabayla Ordu Müfettişlik Karargâhı’nı oluşturan üç albay, bir yarbay, üç binbaşı, beş yüzbaşı, üç üsteğmen, bir teğmen ve iki şifre kâtibinden oluşan 18 kişilik heyetle Havza’ya gerçek yola çıktı. Havza ilçesine bağlı Karageçmiş köyü yakınlarında otomobilin bozulması üzerine köye kadar Mustafa Kemal Paşa’nın isteğiyle ‘Dağ Başını Duman Almış’ marşını söyleyerek yürürler ve köye ulaşılır. Mustafa Kemal Paşa, Anadolu’daki kumandanlarla devamlı temas halinde olmuş, halk teşkilatını etrafında toplamaya, fikir ve hedef birliği kurmaya başlamıştı. 28 Mayıs 1919’da Havza’dan bütün kumandanlarla, yönetim amirlerine ve Anadolu’da kurulan bütün ulusal kuruluşlara gönderdiği bilinmeyen bir bildiri ile içine düşülen ulusal vefat tehlikesinin vahimliğini anlatmıştı”

Öte yandan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basması bu yıl Samsun’da 28’incisi yapılacak olan 25 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Termal Turizm Festivali’nde kutlanacak. Şenliği kapsamında; şehitlik ziyareti, oryantiring yarışı, spor şovları, bayrak yürüyüşü, birinci miting metninin okunması, fotoğraf standı ve tiyatro gösterisi yapılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.