Avrupa Merkez Bankası’ndan temmuz ve eylülde faiz artırma kararı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) piyasa beklentisi doğrultusunda, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faizi gösteren faiz oranını eksi yüzde 0,50, marjinal faiz oranını ise yüzde 0,25 olarak korudu.

Banka 2015 yılında başlayan olağan varlık alım programını 1 Temmuz’da bitireceğini açıklarken, Temmuz ayında 25 baz puan faiz artışına niyetli olduğunu duyurdu. Eylül ayında da faiz artışı öngörüldü. Açıklamada, enflasyon görünümü kötüleşirse eylülde daha büyük adım atılmasının mümkün olduğu, sonrasında ise ‘kademeli lakin sürekli’ faiz artışı olacağı belirtildi. Enflasyonda yüzde 2’lik orta vadeli amaca ulaşmak için uygulanacak para siyasetinin gelecek datalara bağlı olacağı tabir edildi. Banka böylece, 10 yıldan fazla bir ortadan sonra enflasyonla uğraş için faizi artırma kararı almış oldu.

Banka ayrıyeten bu yıl ve gelecek sene için enflasyon iddialarını yükseltti. Buna nazaran 2022 yılı enflasyon iddiası yüzde 5.1’ten yüzde 6.8’e, 2023 varsayımı yüzde 2.1’den yüzde 3.5’e, 2024 iddiası yüzde 1.9’dan yüzde 2.1’e yükseltildi.

LAGARDE: FAİZ ARTIŞLARININ ORANI ENFLASYONA BAĞLI

Karar sonrası basın toplantısında konuşan ECB Lideri Christine Lagarde, enfasyonun bir mühlet daha yüksek kalmaya devam edeceğini söyledi. Lagarde “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ekonomilere baskı yaparken güç ve emtia fiyatlarında artışa neden oldu. Tekrar de iktisadın büyümeye devam etmesini sağlayacak şartlar mevcut. Para siyasetini olağanlaştırmak için ek adımlar attık. Faizleri temmuzda 25 baz puan artırma niyetindeyiz. Eylül ayında da faizleri artırmaya niyetliyiz. Faiz artışlarının ölçüsü orta vadeli enflasyon görünümüne bağlı olacak.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.