Avustralya’nın birinci Müslüman bakanları: Kur’an’a el basıp yemin ettiler

Avustralya’da yeni Başbakan Anthony Albanese, kabinesinde misyon yapacak bakanları açıklarken, kabinede birinci defa iki Müslüman bakana misyon verildi. 2013’de Parlamento Sekreteri olarak misyon yapan Ed Husic, Sanayi ve Bilim Bakanı olarak atandı. Anne Aly ise Erken Çocukluk Eğitimi ve Gençlik Bakanı olarak misyon yapacak.

Yemin merasiminde üzerine el basıp yemin ettiği Kur’an’ı, Müslüman Bayanlar Derneği CEO’su Maha Abdo’nun armağan ettiğini kaydeden Husic, “Yalan söylemeyeceğim, hayli gergindim. O anın yükünü hissettim” dedi. Siyasete 2004’te başladığını, Temsilciler Meclisi seçimlerinde rakibi tarafından maruz kaldığı “İslam karşıtı” siyaset yüzünden bırakma noktasına geldiğini lakin vazgeçmediğini belirten Husic, 2013’deki vazife teslim merasimi sırasında Kur’an üzerine yemin etmesi sonrası sayısız küfürlü ve tehdit dolu ileti aldığını belirtti.

Bosna Savaşı sırasında Avustralya’ya göçen bir ailenin çocuğu olan Husic, “Bence işler 2013’ nazaran biraz değişti. Ülke o periyoda nazaran çok daha anlayışlı ve kabul edici. Fakat hala nefret telaffuzuna maruz kalan ve öbür birçok Avustralyalının zorlanmadığı şeylerle uğraş etmek zorunda kalan çok sayıda Müslüman Avustralyalı var” yorumunda bulundu.

MISIR GÖÇMENİ AİLE

Ramazan ayından evvel Müslüman genç kızlar tarafından armağan edilen Husic’in Kur’an’ına benzeri renkte bir Kur’an’la yemin eden kabinenin birinci Müslüman bayan Bakanı Ali, “Bu vazifenin bana emanet edilmesi benim için çok kıymetli. Hepimiz bizden sonra gelenler için biraz daha uygun olmaya çalışıyoruz” dedi.

2 yaşındayken ailesi ile birlikte Mısır’dan Avustralya’ya göçen Bakan, “Babam bir otobüs sürücüsüydü ve ben bir otobüs sürücüsünün kızının fakat bir otobüs sürücüsünün kızı olmayı umabileceği bir ülkede doğdum. Yemin etmeden evvel, 2015’te vefat eden babamla başımın içinde bir konuşma gerçekleştirdim. Edindiğim bu muvaffakiyet, bu ülkede kendisine bir yer olup olmadığından emin olmayan genç kızlar için umarım bir bildiri gönderir” dedi.

11 Eylül’den sonra ülkedeki Müslümanların büyük zorluklar yaşadığını belirten Ali, “Müslümanlara itimatla ilgili kimi sıkıntılarla hala uğraşmak zorunda olsak da, kesin olarak Avustralya güzel bir yer” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.