Ayasofya duvarından ‘hatıra toz’ topluyorlar

Müzeden mescide çevrilen Ayasofya ile ilgili yeni bir argüman ortaya atıldı. Twitter’da bir kullanıcı Ayasofya’dan bir fotoğraf paylaşarak “Duvarları ziyan görür diye flaşlı fotoğraf dahi çekilemezdi bir vakitler. Artık hatıra diye kesimler kırılıp torbalara dolduruluyor duvarlarından” biçiminde not yazdı.

Mimar Seda İtina Bilgili, kelam konusu paylaşımın altına yaptığı yorumda “Sanırım sıvayı kutsal sayarak modül alıp götürenler yabancı (Ortodoks?) konuklar, araştırılırsa da çıkacaktır. Geçmişte turistler mozaiklerden hatıra! alırlardı Ayasofya’ya dokunulmasına, modül kesim bozulmasına müdahale edilmemesi ise çok üzücü. Hiçbir ayrıntı geri getirilemez” sözlerini kullandı.


‘MUHTEMELEN TOZLARI TOPLAMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Seda İtina Bilgili daha sonra hususa ait yaptığı ikinci bir paylaşımda “Laboratuvar vazifelilerinin inceleyerek, duvarda yeni bir tahribat olmadığını tespit ettiğini öğrendim, muhtemelen ellerini sürüp tozları toplamaya çalışıyorlarmış. Tedbir alınacaktır, umuyorum bunu da yakında göreceğiz” dedi.

‘PARÇA KOPARIP AĞIZLARINA ATIYORLAR’

Ayasofya’nın tarihi ‘İmparator Kapısı’ da geçen ay tahrip edilmişti. Sanat Tarihi Derneği Lideri Şerif Yaşar, tahribatın ortaya çıkmasının akabinde bir vazifelinin kendisine, “İnsanlar oradan geçerken ellerini sürtüyorlar. Kimileri hatta oradan kesim koparıp ağızlarına atıyorlar” dediğini aktarmıştı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ise bahse ait açıklamasında “İmparator Kapısı’nda bulunan ahşap madalyonun, ahşabın olağan sürecinden yıprandığını, ufak bir dokunma ile de tahribatın oluştuğunu” ve güvenlik zafiyeti bulunmadığını öne sürmüştü. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.