Azov Taburu mensuplarının eşleri Papa’dan yardım istedi

Papa, çarşamba günleri yaptığı genel kabul oturumunda bu hafta, Mariupol kentinde Rus güçlerince kuşatma altındaki Azovstal Metalürji Fabrikası ve etrafında direnen Azov Taburu’ndan iki askerin eşleriyle buluştu.

Katarina Prokopenko ile Yuliya Fedosiuk, Papa ile görüşmelerinin akabinde basına yaptıkları açıklamada, “Papa, bizim için dua edeceğini ve bizim için elinden geleni yapacağını söyledi.” dedi.

Prokopenko ve Fedosiuk, Papa’yı Ukrayna’ya davet ettiklerini ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüşmesini istediklerini belirterek, Katoliklerin manevî önderinin bu bahiste kendilerine karşılık vermediğini, dua edeceğini söylediğini aktardı.

Papa’dan yardım istediler

Asker eşleri, bugünkü görüşmelerinin eşlerinin hayatlarını kurtarmak için bir talih yaratması umudunu da lisana getirirken, Papa’dan fabrikaya erişim için koridorlar açılması konusunda yardım istediklerini söyledi.

‘Korkunç durumdalar’

Azovstal Metalürji Fabrikası’nda durumun son derece kritik olduğunu anlatan Prokopenko ve Fedosiuk, “Yiyecek, su, ilaç, tedavi üzere bir şey yok. Vahim durumdalar. Her gün 1-2 asker ölüyor. Acil tahliye edilmesi gereken 600-700 yaralı asker var.” diye konuştu.

Prokopenko ve Fedosiuk, fabrika içinde hala askerlerin aileleri de olmak üzere siviller olduğunu kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.