Bakan Alım: Türkiye’de bütün ailelerin kapısında arabası var

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “Türkiye değişiyor. Refah düzeyine bakın. Türkiye’de bütün ailelerin, her gelir kümesinden ailenin kapısında arabası var, çocukları okuyor. Sonuç prestijiyle hepimiz ferdi hayatımızdan bunu hissedebiliriz” dedi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Alım, ‘İŞKUR Vilayet Müdürlükleri 2022 Yılı Gaye Performans İzleme Toplantısı’na katıldı.

Burada konuşan Alım, Türkiye’nin 2000’li yıllardan itibaren yükselen ülkelerden biri olduğunu belirterek, “Türkiye’nin başka ülkelerden farklılıkları var. Birincisi; imparatorluk geleneğine sahip. Gelenek boşuna yaşanmış bir şey değildir. Oradan elde ettiğimiz inanılmaz bir birikim var. İkincisi, Türkiye tarihî olarak sahip olduğu mirası Anadolu coğrafyası üzerinde temsil ediyor. Burası Akdeniz’in merkezinde olan, dünya ticaret yollarının tarihî olarak merkezinde olan bir yer. Bugün de dünya güç yollarının merkezinde olan bir yer” dedi.

‘MİLLİ GELİR 10 BİN DOLARI GEÇTİ’

Bakan Alım, Türkiye’yi öteki ülkelerden ayıran en kıymetli faktörlerden birisinin de jeopolitik pozisyonu olduğunu söz ederek, “2000li yıllarda 300 dolar olan kişi başına ulusal gelir, şu anda 10 bin doları geçti. Türkiye zincirlerini kırdı ve kalkındı. Bizim sayılarımıza bakmayın, OECD sayılarına bakın. Türkiye 2000de neydi? Endüstride hangi eserleri üretiyordu, savunma endüstrinde neler vardı? NATO’nun verdiği işe yaramaz, eskimiş, üstelik hibe altında verip sonradan para istediği silahların dışında neyi vardı? Baktığınız vakit Türkiye değişiyor. Refah düzeyine bakın. Türkiye’de bütün ailelerin, her gelir kümesinden ailenin kapısında arabası var, çocukları okuyor. Sonuç prestijiyle hepimiz ferdî hayatımızdan bunu hissedebiliriz” diye konuştu.

‘ENFLASYON TAHRİBATINI HİSSETTİRMEMEK…’

Bakan Alım, gelişmiş ülkelerin en büyük sorununun sadece enflasyon artışı olmadığını ve süratli formda ortaya çıkan resesyon tehdidi olduğunu belirterek, “Dünyanın yaşadığı bu global kriz bizi olağanüstü etkiliyor. Bizim dövize muhtaçlığımız var. Münasebetiyle döviz fiyatlarındaki bir dalgalanma bizim ekonomimizde sarsıcı tesir yapıyor. Burada yapılacak en değerli şey, enflasyon tahribatını çalışanlarımıza ve işçilerimize hissettirmemek, bu tahribatı koruyacak önlemler almak. Biz toplumsal bir devletiz, bunu yapmaya çalışıyoruz” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.