Bulgaristan’da kopan bacak, Tekirdağ’da tedavi edildi

Bulgaristan’ın Dobriç kentinde ikamet eden evli ve 1 çocuk annesi Zdravka Miteva Georgieva (42), 4 yıl evvel geçirdiği trafik kazası nedeniyle sol bacağını kaybetti.

Bayanın kopan bacağı yerine dikildi. Tekraren ameliyat olarak bıçak altına yatan bayanın bacağında iltihaplanma meydana geldi.

Ülkesinde gittiği tabiplerin tedavinin imkansız olduğunu söylemesi üzerine Georgiava, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki bir özel hastanede umduğu şifayı buldu.

DHA’nın haberine nazaran; Çorlu’da Doç. Dr. Ali Bilge tarafından tedaviye alınan bayanın bacağı, tedavi sonunda kesilmekten kurtarıldı.

Georgieva,koltuk değnekleriyle birlikte yürümeye başladı.

“Bacağı kurtarmış olmamızla birlikte kaynama ameliyatını yaptık”

Doç. Dr. Bilge, hususa ait açıklamalarında şu tabirleri kullandı:

“Bulgaristan devleti tarafından bacağı kurtarma talihi var mı diye bize yönlendirildi. Daha sonra bizim yaptığımız süreç şu oldu. Evvel bir enfeksiyon tedavisi emelli bir cerrahi geçirdi. Ortalama 3-3,5 saatlik bir cerrahiydi. O bölgedeki paklığı yaptıktan sonra aldığımız tetkiklerle yaklaşık 2 aydır hastamız antibiyotik tedavisi almakta. Beraberinde antibiyotiğe karşılık verdikten sonra bacağı kurtarmış olmamızla bir arada kaynama ameliyatını yaptık ve bir müddettir hastamızın yapılan ameliyat sonrası yürümesi, başarılı bir sonuç almamız nedeniyle de memnunuz.


“Kemik nakli yaptık”

Hastamızın şu anki tedavilerinde de istediğimiz her şey olumlu biçimde sonuçlandı. Yürüyebiliyor, üstüne basabiliyor. İstediği vakit istediğini tek başına muhtaçlıklarını karşılayabilecek durumda. Esasen Bulgaristan’da yapılamayan en büyük ıstıraplardan biri implant çıkarma içerideki çok konan implantları çıkaramamak üzere bir sorun yaşamışlar. Onları çıkardıktan sonra enfekte olan yani canlı olmayan dokuların tamamını temizledik. Sonra 1,5 aylık bir müddet enfeksiyon nezaretinde antibiyotik verdik. Sonraki 2’nci basamak cerrahiye geçtik. Burada kaynama ameliyatı yaptık. Kemik nakli yaptık. Kalçadan ve öteki cansız olan bir bölgeden aldığımız kemikle o bölgede kaynatma süreci yaptık. Emelimiz bundan sonra 2 bacağın yani ortadaki dediğimiz boşluğun kaynaması.”


“Bulgaristan’da yapabilecekleri her şeyi yaptılar ancak tedaviyi tamamlayamadılar”

Georgieva, kazada bacağının koptuğunu ve yerine dikilmesinin akabinde tekraren ameliyat geçirdiğini, tedavi olmak için Türkiye’yi seçtiklerini belirterek şu kelamları kullandı:

“Bulgaristan’da bir kaza geçirdim. Yaya geçidinde otomobil çarptı ve ayağım koptu. Bulgaristan’da yapabilecekleri her şeyi yaptılar lakin tedaviyi tamamlayamadılar. Bacağımın kurtarılabilme ihtimali olduğunu söylediler biz de tedavi olmak için Türkiye’yi seçtik. Şu anda kendimi çok yeterli hissediyorum. Tedavi çok güzel gidiyor hatta kusursuz diyebilirim. Sonuçların daha uygun olmasını umut ediyorum.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.