CHP’li Ömer Fethi Gürer açıkladı: ‘Buğdayda korkulan oldu’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticilerin meselelerini dinlemeye devam ediyor. Aksaray’da buğday ekili tarlada üreticilerle bir ortaya gelen Gürer, birinci ağızdan dinlediği sıkıntıları, ülke gündemine taşıdı. 

Gürer’e sıkıntı yanan Yeşiltepe kasabasından Amin Uz, buğday üreticisi olarak tarlalarına kâfi gübre atamadıklarını belirtti. Gübre fiyatlarının bir yıl içinde çok derecede zamlandığına dikkat çeken Amin Uz, ne taban gübresi ne de üst gübre atamadıklarını tabir ederek, tarlasındaki buğdayı göstererek bu yıl verim  düşük olacak” dedi.

 

REKOLTE 150-200 KİLOYA DÜŞECEK 

Sulama suyu ile tarım yaptıkları için kuru tarıma nazaran daha güzel eser aldıklarını ve dönümde ortalama 700 kilogram buğday elde ettiklerini lisana getiren Amin Uz, bu yıl gübre atamadıkları ve ot ilacı kullanamadıkları için önemli oranda randıman kaybı yaşayacaklarını da dönüm başına lakin 150-200 kilogram eser alabileceklerini söz etti. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de kuru tarımda TÜİK bilgilerine nazaran dönümde 270 Kg eser alındığını, kuraklık ile yer yer 140 kg kadar randıman düştüğünü, geçen yol kimi tarlalara biçerdöver dahi girmediğini, bu yılda gübresiz tarım ile hububatta eza olduğunu yerinde tarla da gördüklerini söyledi.  

ÜRETİCİ SAMANDAN DA UMUDUNU KESTİ

Buğday rekoltesinin az olacağı üzere samanın de beklendiği kadar çıkmayacağını kaydeden Amin Uz, bugün itibariyle protein pahası olmamasına karşın samanın tonunun 2 bin 400 lira civarında olduğuna dikkat çekti. 

TABAN FİYAT EN AZ 7 BİN LİRA OLMALI 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise samanın tonunun 2 bin 400 lira olduğu bir ortamda buğdayın taban fiyatının ise en az 7 bin lira olması gerektiğine işaret etti. Gürer ”Çiftçi refahı düşünülüyorsa ve TMO alım yapmayı hedefliyorsa TMO alım fiyatı sulu tarım değil kuru tarım ve kuraklık tesirini de hesaplayarak saptamalıdır.Dünya da Besin krizi korkuları artarken ithalata değil Çiftçimize dayanak olacak taban fiyat şarttır” diye konuştu.

GÜBRE ATILAMADI, RANDIMAN DÜŞECEK 

Gübre fiyatlarındaki çok artış nedeniyle üreticilerin tarlalarına taban ve üst gübresi atamadığını aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bir yılda % 342 yalnız gübreye artırım geldi. Mazot,tarım ilacı, tohum ve yeraltı sulama suyu faturaları tarımı zora soktu. AKP iktidarının yanlış tarım siyasetleri problemleri derinleştirdi. Bu yıl gübre olmasa da kar umutları arttırdı lakin nisan kurak geçti” dedi. Gürer, nisan yağmurlarının da kâfi olmaması nedeniyle oluşan birtakım bölgelerde kuraklık sonucu randımanın düşük olacağının varsayım edildiğini vurguladı. 

BUĞDAYDA TEHLİKE ÇANLARI 

Tüm bu aksiliklerin buğday üretiminde tehlike çanlarının çalmasına neden olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “AKP iktidarı geçen yıl hasat öncesi taban fiyatı açıkladı. Bu yıl durum aşikâr değil, yurt dışından buğday fiyat gelişmelerine karşı vaktinde tedbir alınmadı” derken, hububat ve üreticinin yaşadığı mağduriyetinin giderilmesi ve gelecek yıllarda da üretimin devam edebilmesi için bugünlerde açıklanması beklenen buğday taban fiyatının üreticinin beklentilerinin altında kalmaması gerektiğini de kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.