Çin’den ABD’ye ‘Tayvan Boğazı’ reaksiyonu: Güvenlik riskleri yaratıyor

ABD Donanması 7. Filosu’ndan yapılan açıklamada, Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze muhribi USS Sampson’un geçişinin “uluslararası hukuka uygun icra edilen rutin faaliyet olduğu” belirtildi.

Açıklamada, “Geminin Tayvan Boğazı’ndan geçişi ABD’nin özgür ve açık Hint-Pasifik’e bağlılığının göstergesidir. ABD silahlı kuvvetleri, milletlerarası hukukun müsaade verdiği her yerde uçmayı, yelken açmayı ve operasyon yapmayı sürdürecektir” sözlerine yer verildi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığından yapılan açıklamada ise Çin güçlerinin gemiyi takip ederek ihtar yaptığı belirtilerek, “ABD’nin sıkça sergilediği tahrikler ve güç şovları, Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı yok eden, güvenlik risklerini yaratan taraf olduğunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, “cephe kuvvetlerinin her vakit teyakkuzda olduğu ve ulusal güvenlik ile toprak bütünlüğünü karalılıkla koruyacağı” vurgulandı.

Geçiş, ABD donanmasının bu yıl Tayvan Boğazı’ndaki 4. seyir faaliyeti oldu. Daha evvel Ticonderoga sınıfı güdümlü füze muhribi USS Port Royal 10 Mayıs’ta, USS Sampson 27 Nisan’da ve Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze muhribi USS Ralph Johnson da 26 Şubat’ta Boğaz’dan geçmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.