Çok konuşulacak Türk İHA’sı itirafı: Ders çıkartmalıyız

Türkiye’nin gelişen askeri teknolojisi ve savunma gücüyle ilgili rapor ve yazılara bir yenisi eklendi. Avrupa Dış İlişkiler Konseyinde “Türkiye’nin Drone Diplomasisi Avrupa İçin Ders Niteliğinde” başlıklı bir yazı yayımlandı.

Yeni Şafak’ın haberine göre, Yazıda şu ifadelere yer verildi:

“DIŞ POLİTİKA ARACI”

“Türkiye, insansız hava araçlarının nasıl güçlü bir dış politika varlığı olabileceğini gösterdi. Türk İHA’larının askeri yeteneklerine rağmen en önemli etkileri Türkiye’ye sağladıkları ekonomik fırsatlar ve siyasi kaldıraç olabilir. Etkinliği ve satın alınabilirliği sayesinde, Türk insansız hava araçları, tamamen askeri bir varlıktan ziyade Ankara’nın dış politika stratejisinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Avrupalılar bu stratejiye uyum sağlayacaklarsa, Türkiye’nin insansız hava araçlarından nasıl askeri ve diplomatik faydalar sağladığını anlamaları gerekiyor.”

“HEM UCUZ HEM ETKİLİ”

“Türk İHA’ları hem ucuz hem de etkili. Bir TB2’nin maliyeti yaklaşık 5 milyon dolar. Amerikan yapımı bir MQ-9 Reaper ise 20 milyon dolar ve daha gelişmiş bir ABD yapımı Protector RG Mk 1 ya da Çin’in Wing Loong’u gibi diğer düşük maliyetli modellerin aksine, Türk İHA’ları Batılıların tüm yeteneklerini fiyatın çok altında sağlıyor. Dolayısıyla, şaşırtıcı olmayan bir şekilde Türkiye, daha önce ABD, İsrail ve Çin’in hakim olduğu bir sektörde önemli bir rol kazanıyor.”

“Türk İHA diplomasisinin büyümesi, Avrupa için askeri ve diplomatik dersler içeriyor. Avrupa Birliği ve üye devletlerin, insansız hava araçlarının jeopolitik ve ekonomik sonuçlarını belirlemesi gerekiyor. Avrupa devletleri bu teknolojiye daha fazla kaynak yatırmalı ve rakiplerinin sektöre hakim olmaya devam etmesine izin vermemeli.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.