Dayanışmanın böylesi

SİYASET 28.04.2022 07:33

Dayanışmanın böylesi

Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Konya’da 2021 yılında düzenlenmesi planlanan Konya 5’inci İslami Dayanışma Oyunları, Covid-19 salgını nedeniyle 2022 yılına ertelendi. Türkiye dahil 56 ülkeden 3 bine yakın sporcunun katılacağı oyunların 9 Ağustos 2022-18 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenlenmesi kararlaştırıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, oyunlar için 2021 yılının sonunda hazırlıklara başladı.

Bakanlık, İslami Dayanışma Oyunları’nda kullanılacak atletizm pistlerine iki ayrı foto-finiş sistemi kurdurdu.

Uygulama kapsamında 25 Kasım 2021 ve 15 Aralık 2021 tarihlerinde düzenlenen iki farklı ihale ile bakanlığın kasasından toplam 7 milyon 265 bin TL çıktı. Bakanlığın, oyunlar için 2020 yılında düzenlediği ihale ise Sayıştay denetimlerine takıldı.

Sayıştay, “Konya’da 5’inci İslami Dayanışma Oyunları düzenlenmesi, önceden öngörülemeyen olay ve ivedilik kapsamında değerlendirilemez” değerlendirmesi ile ihalenin Kamu İhale Kanunu’nun 21/b Maddesi kapsamında yapılmasının mevzuata uygun olmadığını kaydetti. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın milyonlarca lira harcadığı etkinlik için AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi de harekete geçti.

İdare 15 Mart’ta, İslami Dayanışma Oyunları kapsamında belediyenin yapacağı programlar ve Konya’nın tanıtımı ile ilgili hazırlanan duyuru filmlerin tematik televizyon kanallarında duyurulması için ihale düzenledi. Pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilen ve belediye iştiraki Konya Sanat Kültür ve Spor A.Ş’ye verilen ihalenin sözleşme bedeli ise 714 bin TL oldu.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.