Diyarbakır’da öğrencisini dövdüğü argüman edilen antrenör ve öğrenci konuştu

Diyarbakır’da antrenörü tarafından tokatlandığı argüman edilen atlet İrem Pala, babası Murat Pala, antrenör Orhan Baytekin ve o ana şahit olan öğrencilerden Ahsen Sümbül olanları anlattı.

Olay, Kayapınar ilçesindeki bir salonda düzenlenen Türkiye Gençler Tekvando vilayet seçmelerinde yaşandı. Teze nazaran, rakibine yenilen İrem Pala, antrenörü Orhan Baytekin tarafından tokatlandı. Yaşanan olay üzerine antrenör Baytekin misyondan alındı. Olaya ait sportmen İrem Pala, babası Murat Pala, antrenör Orhan Baytekin ve o ana şahit olan atletlerden Ahsen Sümbül, olayın ayrıntılarını anlattı.

”TOKAT ATMASINI İSTEYEN BENDİM”

Atlet İrem Pala, maçtan çıktığını ve o an şok tesirinde olduğunu söyledi. Hocasına kendisine bir tokat atmasını istediğini aktaran Pala, “Maçın tamamını izleseler nasıl bir olay olduğunu anlayacaklar. Antrenörüme tokat atmasını isteyen bendim. Bana tokat atmasaydı şok içerisinde kalacaktım. Maçı kaybettim, stresleydim. Antrenörüme, ‘hocam bana bir tokat atmazsanız kendime gelemem dedim.’ Olayda hiçbir şiddet yok. Orhan hocam hiçbir öğrencisine şiddet göstermez. Görüntüde hiçbir şey görüldüğü üzere değil. Bugün ben ve arkadaşlarım hepimiz antrenörümün yanındayız. Hiçbir vakit yalnız bırakmadık, bugünde yalnız bırakmayacağız. Benim yüzümden işine son verilmesi beni sahiden çok üzdü” dedi.

”KIZIM 10 YILDIR HOCASININ YANINDADIR”

İrem’in babası Murat Pala, hocayla hiçbir sıkıntılarının olmadığını lisana getirdi. Hocayı 10 yıldır tanıdıklarını kaydeden Pala, “Kızım 10 yıldır hocasının yanındadır, bu bir komplodur. Bu komploya karşı da bende davacıyım. Bu manzarayı servis eden kişinin bilhassa üstünde duracağım. Kızım reşit değil, alıp imajlarını servis etmişler. Kızım bana olayı anlattı. ‘Ben o an şoktaydım. Orhan hoca bana bir tokat çekti’ dedi, ben istediğimle söyledim.’ Onun için Orhan hocayla bir problemimiz yok” diye konuştu.

”HOCAM ALLAH İSTEĞİ İÇİN BANA BİR TOKAT AT”

Antrenör Orhan Baytekin ise, kendisi ve tekvando topluluğuna çok büyük bir linç girişi başlatıldığını söz etti. İrem ve başka atletleri kızından hiçbir vakit farklı tutmadığını belirten Baytekin, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kızım maça girdiği vakit son 15 saniyesini yayınladılar. Ondan evvel kızım maçın ortasında bana dönüp dedi ki, ‘Hocam ben şoktayım. Bana bir tokat at.’ Dedim ki, kızım devam et. Sen uygunsun. Daha sonra ensesinden tavır kendinde misin? dedim. ‘Evet’ dedi. Fakat ben şoktayım. Hatta bana dedi ki, ‘Hocam Allah isteği için bana bir tokat at dedi.’ Bende tokat attım lakin gülerek tokat attım. Gerimi dönüp gittim. Dışarıda kızımı öptüm. Benim atletlerim şampiyon olduğu için bu başarıyı kıskandılar. Aileler hepsi bekliyor. Biz medyaya çıkalım. Bugün valiliğe çıkmaya çalıştılar. Vilayet Aile ve Toplumsal Siyasetlere çıkmaya çalıştılar.”

”BİZLER AİLECE GÖRÜŞÜYORUZ”

Olayın çok farklı yerlere çarpıtıldığını söyleyen Baytekin, “Sporcum, Aile ve Toplumsal Siyasetler atleti değil. Benim özel yetiştirdiğim atletim. Halk Eğitim Merkezi benim işime son verdi. Ayın 26’sında Muğla’da yapılacak Türkiye Şampiyonası’na 7 sporcumla katılmam gerekirken şu anda maça gidemiyorum. Beraberce biz bu başarıyı paylaşıyoruz. Beraberce çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz. Onlarla her vakit istişare içerisindeyiz. Onlar bizi ziyarete geliyor, antrenmanlarımızı izliyorlar. Bizler ailece görüşüyoruz. Ancak bu kampanya benden evvel kızlarımı etkiledi. Çocuklarımı etkiledi. Diyarbakır’ı şu anda etkiledi” biçiminde konuştu.

”O GÖRÜNTÜNÜN DEVAMI VAR, KATİYETLE KIRPILMIŞ”

O anın birden fazla kırpılarak paylaşılan bir görüntü olduğunu kıymetlendiren atletlerden Ahsen Sümbül de, o manzaranın gerisi ve önü olduğunu kaydetti. Sümbül, “İrem, o an maçın bitmesine son 10-15 saniye kala maçı kaybediyordu ve gerideydi. Onun geriliminden kendine vurmaya başladı. Şuurunu kaybetmişti. Zira ben orada ısınıyordum. İrem’in dibindeydim ve ona taktik veriyordum. İrem şöyle yap diye. İrem beni bile duymuyordu. İrem İrem bağırıyordum. Duyması imkansızdı. Ona karşın böyleydi. Hoca bir yerde İrem’i tutuyordu. İrem, ‘hocam bana bir tane vurun kendime geleyim.’ Ondan sonra hoca şöyle bir vuruyor. Ondan sonra da İrem’i şöyle çekip de öpüyor. O görüntünün devamı da var. Katiyen kırpılmış. Şuurlu olarak çekilen bir görüntü. Katiyen karalamak için yapılan bir komplo. Ailelerimiz bilinçsiz beşerler değiller. Bu türlü bir şey olsaydı bizi göndermezdi” sözlerinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.