Doların fişini çekecek atak geliyor! İşte Tuna Kaya’dan doların yükseliş öyküsünü bitirecek iddia

Dolar düşer mi? Doları satmalı mıyım? üzere soruların karşılığını merak edenler işim Piyasa Uzmanı Tuna Kaya’da değerli bir açıklama yaptı. Kaya, doların düşmesini tek bir ihtimale bağladı. İşte elinde dolar olanları yakından ilgilendirecek o atak.

DOLARI ZİRVE TAKLA EDECEK HAMLEYİ AÇIKLADI

Türk Lirası’nın öteki para üniteleri karşısında bedel kaybedişine devam ederken, Tuna Kaya, savaş ortamındaki Arap rublesinin bile bu süreçte kıymet kazandığını belirterek, durumun vahimiyetini gözler önüne serdi. Kaya, doların yeni bir baraj oluşturduğunu söz ederek, bu süreçte üstün bononun devreye girmesiyle dolardaki yükselişin durabileceğini tabir etti. Kaya, doların başına vurmaya başladılar diyerek şunları kaydetti:

“Dolar 16 ile 15,70 ortasında tutunmaya başlayacak. 16 düzeyi yeni bir tepki getirecek. Burada Merkez Bankası’nın piyasayı daima fonlaması TL’de durmak ziyan olarak görülüyor. Merkez bankası art kapıdan döviz satmaya devam ediyor. Türkiye’de fecî duruma geldi. Bu durum Türk lirasını öldürüyor, çöp haline getiriyor. Dolar/TL’de yeni bir sona ulaştık. Mayıs ayında kur 15-72, 16 düzeyine ulaşacak. 17 düzeyine de tırmana bilir. ABD’nin faizleri artıracak. Hazine’nin de borç sonu aşacak. Artık dolarda 16 bariyerine geldik. Bu bariyerin aşılması sonrasında bizi 17,17 düzeyi bekliyor. Direnç bölgesi daha evvel bu düzeyde takılmıştı. Bundan ötürü 17, 17 düzeyinin üzerine çıkarsa o vakit kıyamet kopar. Artık kurun durdurulamaz olacaktır. Bu noktada harika bono devreye girebilir. Şayet bu yıl seçim sürecine gidilirse harika bono rafa kaldırılabilir. Seçim yoksa kurda sert ataklar olur da 17,17 düzeyinin üzerine çıkarsa üstün bono devreye girer. Muhteşem bono, enflasyon garantili ve üzerine bir ölçü faiz veriliyor. Bu yüzde 1 ila 3’tür. Bunu alanlar kendilerini bir halde enflasyondan koruyor. Yani TÜİK enflasyonundan kendini koruyor. Muhteşem bono kurda gevşeme getirebilir. Yani kur 15 ,50 düzeyine düşürülebilir. Dolar kurunda 16 düzeyi kritik bir düzey.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.