Ekonomist Prof. Dr. Duran Bülbül: Hazine boşaldıkça siyasi iktidar baskısı artırıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın vergi borçları için aldığı yeni karar tartışma yarattı. Vergi Daireleri Gelir Yönetimi Başkanlığı sürece koyduğu yeni uygulamayla, vergisini ödeyemeyen şirketlerin üzerine kayıtlı makine ve taşıtlarına el koyma buyruğu çıkarılıyor. El konulan araçlar ticaret hizmetinden çekilerek satışa konuluyor.

Karar, iktidarın kendisine yakın şirketlere yönelik vergi aflarını akıllara getirdi. Muhalefetin “5’li çete” olarak tanımladığı şirketlerin, 2010 ile 2020 yıllarını kapsayan periyoda ilişkin yaklaşık 422 milyon TL’lik vergi borcunun silindiği Ticaret Bakanlığı’nın bilgilerine yansımıştı. 

İLK SEFER YAPILIYOR

Ekonomist Prof. Dr. Duran Bülbül, alınan kararı Cumhuriyet’e kıymetlendirdi. Bülbül, “Önceden de taşıtlara haciz konulurdu fakat yakalama buyruğu çıkarılmazdı. Hazine boşaldıkça siyasi iktidar baskısı artırıyor” dedi.

Yeni uygulamanın ticaretle uğraşan bireylerin iş yapmasını da engellendiğini belirten Bülbül şunları söyledi: “Bu, siyasi iktidar için yeni bir borçlanma aracı. Geçmişte bu türlü bir uygulama yoktu. Vergi daireleri bir yandan bu uygulamayı yaparken vergi borcundan ötürü el konulup satılan araçtan artan paraları da mükelleflerine çabucak iade etmiyor. O parayı bir müddet kendisi kullanıyor. Hem bu türlü bir yeni modele yönelmek, hem de gecikme ve tecil faizinin artırılması, hükümetin önemli bir kaynak arayışında olduğunu gösteriyor. Bu muhtaçlığı tekrar artırımlarda olduğu üzere yurttaştan karşılamaya çalışıyor.”

FAİZ DE ARTIRILDI

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile vergide gecikme faizi Temmuz ayından itibaren yüzde 64 artışla yüzde 1.6’dan 2.5’e çıkartıldı. Vergide tecil faizi ise yüzde 62.5 artışla yüzde 24 oldu. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.