Elon Musk’un başı açılan davalarla dertte! Bir dava da Tesla yatırımcısından

Bir Tesla hissedarı, Tesla İcra Şurası Lideri Elon Musk ve idare heyetine, işyerinde ayrımcılık ve tacizle ilgili şikayetleri ele almayı ihmal etmekle ve “zehirli bir işyeri kültürü” yaratmakla suçlayarak dava açtı.

Davayı açan hissedar Solomon Chau, hususla ilgili “Tesla, kendi çalışanlarına karşı ırkçı ve cinsiyetçi istismar ve ayrımcılığa dayanan zehirli bir işyeri kültürü yarattı. Bu zehirli çalışma ortamı yıllarca düzeltilmedi ve Tesla’nın kültürü hakkındaki gerçek fakat son vakitlerde ortaya çıktı” açıklamasında bulundu.

Dava, Musk ve 11 Tesla idare heyeti üyesine açıldı. Şirket, ayrımcılık ve taciz iç raporlarıyla ilgili gerekli tedbirleri almayarak itimat misyonlarını ihlal etmekle suçlanıyor. Ayrıyeten dava belgesinde, Tesla’nın gerekli tedbirleri almamasından ötürü yüksek kaliteli çalışanlarını kaybetmesine ve ihlaller nedeniyle açılan davalarda para cezaları ödemek zorunda kalmasının daha fazla maliyete neden olduğu belirtildi.

Tesla, daha evvel de siyahi bir çalışanına, iş yerinde ırkçı ayrımcılığa uğradığı gerekçesiyle yaklaşık 137 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

KAYNAK: REUTERS, HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.