Emekliye ek zam için gözler Kabine Toplantısı’na çevrildi: En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Ek zam yapılacak mı?

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur ve memur emeklilerine verilecek zam oranı yüzde 49,25 olurken, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinde bu oran yüzde 37,57 olarak kaldı. Yüzde 15 toplu sözleşme ve enflasyon farkı nedeniyle SGK ve Bağ-Kur emeklileri ile memur emeklileri arasında yüzde 11-12 puanlık bir fark ortaya çıktı.

Milyonlarca SGK ve Bağ-Kur emeklisi en düşük emekli maaşının ne kadar olacağını merakla beklerken, Bağ-Kur’lular için refah payı başta olmak üzere seyyanen zam ve kademeli zam formüllerinin gündeme geldiği iddia edildi.

İktidara yakın Sabah Gazetesi’nin haberine göre, emekliye ek zam ve en düşük emekli maaşı için teknik ve bütçe çalışmaları devam ediyor. AKP hükümeti, bütçe disiplini, ücret artışı-enflasyon artışı gibi tüm ekonomik göstergeleri beraber değerlendirerek çalışmayı Kabine toplantısına getirmeyi planlıyor.

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN?

2024 yılının ilk Kabine Toplantısı’nda emekli kök maaşları için refah payı, seyyanen zam ve kademeli zam formüllerinin masaya yatırılacağı iddia ediliyor. Kabine Toplantısı’nın önümüzdeki hafta içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşı artışı için Meclis düzenlemesi gerekiyor. Burada kanun teklifi hazırlandıktan sonra Meclis’e sunulacak. En düşük emekli maaşı için 11-11 bin 500 TL rakamları masada bulunuyor.

EMEKLİYE EK ZAM NE ZAMAN?

Emekli aylıklarına enflasyon verisi dışında yapılacak zam için yasal değişiklik gerekiyor. Yapılacak yasal değişikliğin 16 Ocak’tan sonra TBMM’ye sevk edilmesi bekleniyor. Bu kapsamda ocak ayı içinde zam oranının netleşmesi, emekli aylıklarının daha öncesinde verilmesi durumunda ise sonradan aradaki farkın hesaplara aktarılması öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx