EPDK’dan elektrikte megavatsaat başına azami fiyat kararı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan karara nazaran, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında megavatsaat başına azami fiyatı artırdığını açıkladı.

AA’nın haberinde EPDK’nin, Gün Öncesi Piyasasında ve Dengeleme Güç Piyasasında Minimum ve Azami Fiyat Limitlerinin Belirlenmesine Ait Tarz ve Asıllarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kararı ile ilgili ayrıntılar aktarıldı.

Güç piyasasında fiyat limitleri, megavatsaat başına taban “0” lira, azami 3 bin 200 lira olacak

Buna nazaran, kurum tarafından yeni bir karar alınıncaya kadar gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında fiyat limitleri, megavatsaat başına minimum “0” lira, azami 3 bin 200 lira olarak uygulanacak.

Azami fiyat daha evvel 2 bin lira idi

Azami fiyat daha evvel megavatsaat başına 2 bin lirayı geçmemek üzere içinde bulunulan takvim ayı temel alınarak 2 ay evvelki takvim ayından itibaren geriye dönük 12 aylık piyasa takas fiyatı yüklü ortalamalarının 3 katı olarak uygulanıyordu.

Propan içeriği uygulası erktelendi

Konsey ayrıyeten, otogaz LPG’nin özelliklerini belirleyen “TS EN 589+A1:2022 Otomotiv yakıtları- LPG- özellikler ve deney yöntemleri” standardının “propan içeriği” limitleri kısmının uygulamasını 1 Ocak 2024’e erteledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.