Erdoğan, İsveç Başbakanı’na Türkiye’nin kaidelerini sıraladı

  • Diplomaside NATO yoğunluğu devam ediyor. Cumhurbaşkanı, İsveç Başbakanı’yla görüştü. 
  • Erdoğan, İsveç’in teröre verdiği finans ve silah dayanağını kesmesini istedi. 
  • Cumhurbaşkanı ayrıyeten, savunma sanayiinde uygulanan kısıtlamaların da kaldırılması gerektiğini belirtti.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği açıklandı. 

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, görüşmede, iki ülke bağlantıları ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu ele alındığı belirtildi. 

“KOLEKTİF GÜVENLİK AÇISINDAN DAYANIŞMA ESAS”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye’nin NATO’nun açık kapı siyasetine bugüne kadar daima tam takviye verdiğini belirterek, ittifak içinde hem üye ülkelerin güvenliği hem de kolektif güvenlik açısından dayanışmanın temel bir kıymet olduğuna işaret etti.

İSVEÇ’E, “TERÖRE FİNANSAL VE SİLAH TAKVİYESİNİ SONLANDIRIN” DAVETİ

Türkiye’nin, İsveç’in terör örgütü PKK/YPG/PYD güdümündeki şahıs ve kelamda kuruluşlarla temaslarından rahatsızlık duyduğunu uzun vakittir dikkate getirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ terör örgütünün İsveç’teki mevcudiyet ve faaliyetlerinin de sürdüğüne dikkati çekti.

“SOMUT VE ÖNEMLİ ADIMLAR ATMANIZI BEKLİYORUZ”

PKK/PYD/YPG’nin DEAŞ’la uğraş ettiği savının gerçeği yansıtmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in terör örgütü PKK ve bu örgütün Suriye ile Irak’taki uzantıları bakımından Türkiye’nin dertlerini paylaştığını ortaya koyan somut ve önemli adımlar atmasını beklediklerini lisana getirdi.

“SAVUNMA SANAYİİ KISITLAMALARINI KALDIRIN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’den Türkiye’ye yönelik terörist tehdit yüzünden gerçekleştirmek zorunda kaldıkları Barış Pınarı Harekâtı sonrasında savunma sanayii alanında İsveç’in Türkiye’ye uyguladığı kısıtlamaların da kaldırılması gerektiğini tabir etti.

ERDOĞAN, FİNLANDİYA VE İSVEÇ’E KAPIYI KAPATMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO kararından sonra yaptığı açıklamada, iki ülkenin üyeliklerine sıcak bakmadıklarını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin daha evvel Yunanistan’ın NATO üyeliği konusunda yanlış davrandığını hatırlatarak, “Biz bir sefer sokulduğumuz delikten bir daha sokulmak istemiyoruz” demişti. Cumhurbaşkanı, kelam konusu tartışmalar başladığından bu yana bilhassa İsveç’in teröre verdiği dayanaktan duyulan rahatsızlığı net bir biçimde vurguluyor. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.