Fatih Erbakan: DSÖ’nün İstanbul ofisi devlet içinde devlet üzere çalışıyor

Yine Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan, “Cenevre’deki Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Kurulu’nda sıhhat alanında ulusal egemenliğimizi kaybetmemize yol açacak unsurlara asla kabul oyu verilmemesi için ve DSÖ İstanbul Ofisi’ne verilen ‘devlet içinde devlet’ yetkilerinin bir an evvel ortadan kaldırılması için hükümeti uyarıyoruz” dedi.

Fatih Erbakan, yaptığı yazılı açıklamada, “Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) Cenevre’de devam eden Genel Kurulu’nda oylanacak yeni tüzüğün kabul edilmesi halinde DSÖ’nün yetkilerinin orantısız bir formda arttırılacağını ve sıhhatle ilgili gelecekteki ‘acil durumlar’ ile ‘salgınlar’ mühletince, uluslar üstü tek yetkili kurum olarak, hangi sıhhat tedbirlerinin ülkelerde uygulanacağına direkt doğruya DSÖ’nün karar vereceğini ve böylece ulus devletlerin egemenliğinin halk sıhhati alanında kaldırılmış olacağı” argümanlarında bulundu.

Erbakan, DSÖ’nün İstanbul ofisinin de ‘devlet içinde devlet’ üzere çalıştığını öne sürerek, ‘Yeniden Refah Partisi iktidarında ‘DSÖ İstanbul Ofisi’ muahedesi dahil, DSÖ ile ilgili tüm öbür mutabakatları gözden geçireceklerini, uygun görülmeyenlerin feshedileceğini ve hata teşkil eden durumlar hakkında adalet sistemini işleteceklerini’ söyledi.

‘ÜLKELERE MÜDAHALEDE BULUNABİLECEK’

DHA’nın aktardığına nazaran Cenevre’deki Birleşmiş Milletler merkezinde Dünya Sıhhat Örgütü’nün Genel Kurulu’nun yapıldığını söyleyen Erbakan, “DSÖ’ye üye 196 ülkenin delegeleri, Memleketler arası Sıhhat Tüzüğü’nün çeşitli hususlarında yapılacak değişiklikleri oylayacaklar. Değişikliklerin genel konseyde kabul edilmesiyle, tüzükteki değişikliklerin kabul edilmesi halinde DSÖ salgın riski olduğunu her ilan ettiğinde halk sıhhatine yönelik olarak global boyutta ülkelerin hepsine birden tıpkı anda ya da istediği ülkelere teker teker müdahalede bulunabilecek. DSÖ’ye verilen bu yeni yetkilerle DSÖ ülkelere kendi belirlediği tedbirleri uygulama zaruriliği getirmektedir. Ülkeler bu tedbirleri uygulamazlarsa ekonomik cezalarla karşı karşıya kalacaklar. Şayet tüzük değişiklikleri kabul görürse, tüm ülkeler halk sıhhati konusunda ulusal egemenliklerini kaybedecekler, bu bahiste tek karar mercii de DSÖ olacak. Bu noktada Cenevre’deki DSÖ Genel Kurulu’nda sıhhat alanında ulusal egemenliğimizi kaybetmemize yol açacak unsurlara asla kabul oyu verilmemesi için ve DSÖ İstanbul Ofisi’ne verilen “devlet içinde devlet” yetkilerinin bir an evvel ortadan kaldırılması için hükümeti uyarıyoruz” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.