Galatasaray’da idari tedbir kararı, mahkemece kaldırıldı

Galatasaray’da 30 Nisan’daki olağanüstü genel kurul için alınan tedbir kararı kalktı, yeniden yarış başladı.
İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemesi, kulübün tedbire dönük başvurusunu duruşma açarak değerlendirdi. Duruşmaya davacı ve davalı kulüp dernek avukatları katıldı. Burada feri müdahil olarak katılanlar üyeler de yer aldı.

Yapılan konuşmaların ardından mahkeme, ihtiyati tedbir kararına yapılan itirazı kısmen kabul ederek, 19 Nisan’da verilen tedbir kararının kaldırılmasına kararlaştırdı. Mahkeme ayrıca, aklanamayan kulüp başkanı, yönetim kurulu ve denetim kurulu üyelerinin seçilme hakkına engel olan hükmün icrasının da tedbiren durdurulmasına hükmetti.

Son genel kurulun divan başkanlığını yapan Metin Sinan Arslan, “Ben divan heyeti adına buradaydım. Kulüp avukatları ayrıca buradaydı. Ayrıca yaklaşık 40’a yakın üyemiz toplantıya katıldı. Divan başkanımız da katıldı. Mahkeme, Galatasaray’ın önünü açtı. Bize göre artık 30 Nisan’da Galatasaray’ın seçimi yapılacak” dedi.
Davaya feri müdahil olarak katılan Avukat Metin Ünlü de şunları söyledi:

“Hukuk üstünlüğü burada yine kendine vücut buldu. Mahkeme seçimli genel kurulun önünü açtı. Verilen tedbiri kaldırdı. Verdiği ikinci karar, 59. maddeye göre bir seçim içerisinde mevcut yönetim kurulunun seçimlere girme hakkıdır. Kendileri de bugüne kadar böyle bir talepte bulunmadılar. Bildiğim kadarıyla böyle bir dava da açmadılar. O nedenle mevcut iki adayımızla yeni başkanımızı seçeceğiz.”

Kararın ardından bir açıklama yapan Galatasaray, “Kısmen kaldırılan tedbir kararı sonucunda mevcut seçim sürecimiz kesintisiz olarak devam etmektedir” ifadesini kullandı.

‘Burak Elmas seçime girebilir’

Son genel kurulda divan başkanlığı yapan Metin Sinan Arslan, Burak Elmas’ın bundan sonraki seçime girebileceğini belirtti.

Arslan, “Tüzüğümüze göre, ibra olmayanların 3 yıl yani bir seçim dönemi seçilme yeterlilikleri ortadan kalkıyor. Mahkeme buna bu hüküm yönünden bir tedbir koydu, devam ettirdi. Yani Burak Elmas bundan sonraki seçimlere katılma imkanına sahip olacak. O seçilme hakkını kazandı. Bu benim bireysel düşüncem. Divan kurulunun listeleri alma dönemi bitti. Ancak bundan sonraki seçimlerde Elmas ve yönetimindeki arkadaşlar katılabilirler” diye konuştu.

Iniesta’nın Barça formasıyla son golü

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.