Google İsraille anlaştı: Yahudi yönetici istifa etti

Google’ın, İsrail’e “Project Nimbus” projesi için gelişmiş yapay zeka teknolojisi satmasına reaksiyon gösteren bir Yahudi çalışanı, baskı gördüğü savıyla istifa etti.

Google pazarlama ünitesi yöneticilerinden Ariel Koren, istifasını Twitter’dan duyurdu.

Koren, paylaşımında, Google’ın İsrail’le 1 milyar dolarlık yapay zeka teknolojisi satış mukavelesine karşı çıktığı gerekçesiyle baskı gördüğünü ve misyon yerinin değiştirildiğini belirtti.

“Aktivistliğinin cezalandırıldığı”nı söz eden Yahudi asıllı Koren, çalışma şartlarının kötüleştirildiği ve vazife yerinin değiştirildiği gerekçesiyle istifa ettiğini kaydetti.

Koren, Google’ın askeri mutabakatlar yaptığını ve buna karşı çıkan işçisinin sesini kısmaya çalıştığını argüman ederek şirketin, Filistinlilerin insan haklarını ihlal ettiği telaşını taşıyan ve Google’ı daha etik bir şirkete dönüştürmek isteyen çalışanlarını da susturduğunu belirtti.

Şirket içi muhalefeti bu biçimde susturmanın, Google’ın İsrail ordusu ve hükümetiyle olan ticari çıkarlarını muhafazasını sağladığına işaret eden Koren, Google çalışanlarını kelam konusu projeye karşı durmaya çağırdı.

Koren, Google’ın İsrail’e “Project Nimbus” projesi için gelişmiş yapay zeka teknolojileri satış kontratına verdiği reaksiyonla gündeme gelmişti.

Söz konusu projeyle İsrail’in Filistinlileri izleyerek daha fazla yasa dışı data toplayabileceği ve yasa dışı yerleşimleri daha kolay genişletebileceği sav ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.