Gram altın, çeyrek altın, Cumhuriyet altını ne kadar oldu? 10 Temmuz 2023 altın fiyatları…

Altın geçtiğimiz hafta ABD ekonomisinin soğuduğuna dair işaretlerle yükselmesi sonrası yatırımcıların çarşamba günü yayımlanacak ve Fed’in bir sonraki hamlesini şekillendirebilecek enflasyon verisini beklemesiyle yatay seyretti

Cuma günü yükseliş eğiliminde hareket eden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışının yüzde 0.7 üzerinde 1.613 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, saat 10.50 itibarıyla yüzde 0.2 artışla 1.616 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2.650 lira, Cumhuriyet altını da 10.830 liradan satılıyor.

ONS ALTIN NE KADAR OLDU?

Altının ons fiyatı, cuma günü yüzde 0,8 artışla 1.926 dolarla kapanışın ardından şu sıralarda önceki kapanışının hemen altında 1.925 dolardan işlem görüyor.

Analistler, küresel piyasalarda, enflasyon ve resesyon endişesiyle yeni haftaya karışık bir seyirle başladığını belirterek, yatırımcıların odağında bu hafta ABD’de açıklanacak haziran ayı enflasyon verilerinin bulunduğunu ifade etti.

Dünya genelinde ekonomik aktiviteye ilişkin kaygıların günden güne güçlendiğini hatırlatan analistler, ABD’de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksinin haziranda 46 ile piyasa beklentilerinin altında gerçekleşerek imalat sanayisinde daralmanın sürdüğünü vurguladı.

FED FAİZ ARTIRIMINA GİDECEK

Analistler, geçen hafta ABD’de 10 yıllık tahvil faizinin 4,0940 ile Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyeyi test ettiğini kaydederek, para piyasalarında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 26 Temmuz’daki toplantıda yüzde 92 ihtimalle 25 baz puan faiz artıracağını fiyatlandığını vurguladı.

Bu hafta ülkede enflasyon verilerinden alınacak sinyallerin piyasaların yönü üzerinde etkili olabileceğini belirten analistler, TÜFE’nin yıllık bazda yüzde 3,1 artmasının beklendiğini hatırlattı.

Analistler, bugün veri gündeminin yoğun olmadığını belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.910 ve 1.900 doların destek, 1.930 ve 1.940 doların direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx