Güçte ‘rüzgar’ Türkiye’ye esiyor

Türkiye Rüzgar Gücü Birliği (TÜREB) Lideri İbrahim Erden, Türkiye’nin rüzgar gücü endüstrisinin öteki yenilenebilir güç kaynaklarına nazaran en sanayileşmiş kesim olduğunu kaydetti. Erden, Batılı dal devlerinin operasyonlarını Türkiye’ye kaydırmak istediklerini bildirdi. Krizi fırsata çevirmek ismine rüzgar gücü sanayisine yönelik bir yol haritası belirlendiğini belirten Erden, rüzgarda kapasite arzının artırılması ve endüstride derinleşmede iki ana maksatları olduğunu söyledi.

İbrahim Erden

1,5 MİLYAR AVRODAN FAZLA CİRO

Bu çerçevede yurt dışında bir dizi temaslar yürüteceklerini bildiren Erden, “Bunların 2022 sonunda rüzgar bölümümüzde yüzde 85’i ihracat odaklı 1,5 milyar avrodan fazla ciroya ulaşacağımız resmi göreceğimize inanıyorum” dedi.

Erden, Nordex, Vestas ve Enercon üzere rüzgar gücünde faaliyet gösteren sanayi şirketlerinin üst seviye temsilcilerinin tedarik zincirlerini Türkiye’ye kaydırmak istediklerini belirterek, “Bu fikirlerini bu yıl içinde gerçekleştirdiğimiz toplantılarda bizimle paylaştılar. Türkiye rüzgar gücü üretiminde emniyetli bir merkez olarak ortaya çıkıyor” diye konuştu.

ENVANTER ÇIKARACAĞIZ

Türkiye’nin rüzgar gücü endüstrisi öteki yenilenebilir güç kaynaklara nazaran en sanayileşmiş bölüm olduğunu tabir eden Erden şöyle devam etti: “Çin’de ağırlaşmış rüzgar gücü tedarik zincirinin Kovid-19 sonrası periyotta Türkiye’ye yönlendirilmesi konusunda Batılı kesim devlerinin kanıları var. Operasyonlarını Türkiye’ye kaydırmak istiyorlar. Biz de TÜREB olarak evvelki idarelerle başlayan ve bizimle devam eden rüzgar gücünde sanayi envanterini ortaya çıkarmak istiyoruz. Elimizde ne olduğunu görmek, bizim rüzgar gücünde yatırımları hızlandırmamıza yardımcı olacak.”

Elektrik şebekemiz 3GW’ı kaldırabilir

İbrahim erden, Türkiye’de rüzgar gücü şurası gücünün 11 gigavata (GW) çıktığını, 6 kule, 4 kanat tesisine ek olarak kimyevi unsur üreten pek çok tesis olduğunu vurguladı. Erden, “Bunların yanında birçok üretim tesisi ve derinleşen bir sanayi mevcut. Türkiye, bu tedarik zincirini kendi kullanabilecek ve rekabet edebilecek. Kıymetli olan bu. Ayrıyeten sürdürülebilir rüzgar endüstrisi için yatırımların artırılması gerekiyor. Kapasite artışı ile ilgili planlar da rüzgar gücü endüstrinin büyümesi ve devamlılığı için olmazsa olmaz. Türkiye yıllık 2 gigavattan fazla rüzgar gücünü kurabilecek altyapıya sahip. Çalışmalar gösteriyor ki elektrik şebekemiz yılda 3 gigavat şurası gücü sisteme dahil edebilecek durumda” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.