Her 10 bireyden 4’ü toplumsal yardım alıyor!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı’nın, her yıl nizamlı olarak yayınladığı devletten toplumsal yardım alan vatandaş sayısının 2013’ten bu yana gizlendiğini söyledi.

Semt semt gezerek vatandaşın durumunu gözlemlediklerini söz eden Gürsel Tekin, iktidarın gizlemesine rağmen kolay bir hesapla her 10 yurttaştan 4’ünün toplumsal yardımla yaşamak zorunda bırakıldığını söyledi.

Tekin, “Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati geçtiğimiz günlerde, 2002-2022 yılları ortasında bütçe karşılaştırması yapmış ve ‘2002 yılında yalnızca 1 milyon haneye toplumsal yardım hizmeti verilirken pandemi yardımları hariç tutulduğunda 2021 yılında 4,3 milyon ailemize ulaşılmıştır.’ Demiş…“Şimdi kısa bir hatırlatma yapıp bugüne gelelim… Bakanın dediğini referans alalım, hesap ortada; 4 milyon 300 bin aile ortalama 5 şahıstan oluşsa; 21 milyon 500 bin kişi demektir. 85 milyonluk bir ülkede halkın yaklaşık 20 milyonunu yani her dört şahıstan birini toplumsal yardım ile geçinmek zorunda bırakılmıştır. Hazine Bakanının bunu büyük bir hünermiş üzere anlatması aslında AKP periyodunda yoksulluğun yaygınlaştığının ve kurumsallaştığının en kıymetli göstergesidir. Elhasıl, AKP, yoksulluk, işsizlik, yokluk ve artırım demektir!” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.