İran’dan petrol tankerine el koyan Yunanistan’a protesto notası

Yunanistan kıyılarında İran bandıralı bir geminin alıkonulması ve geminin taşıdığı petrole ABD’nin talebiyle el konulması üzerine Tahran’dan Atina’ya protesto notası verildi.

İran yayını Press TV’nin haberine nazaran, Tahran Yunanistan’ın petrol taşıyan İran bayraklı gemiyi alıkoyması üzerine bu ülkenin başkentteki maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. İran Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasına nazaran, bakanlığa çağrılan Yunan diplomata İran bayraklı geminin alıkonulmasına ait Tahran’ın protesto notası iletildi.

‘ULUSLARARASI HAYDUTLUK’

Yunanistan hükümetinin “uluslararası yükümlülüklerini hiçe sayarak, ABD’nin hukuk dışı baskılarına teslim olduğu” söz edilen açıklamada, “İran bayrağı taşıyan bir gemideki yüke el konulması Yunanistan hükümeti ve gemiyi yasa dışı olarak alıkoyanların sorumlu tutulacağı milletlerarası bir haydutluk örneğidir” denildi. Açıklamada, “İran, yasal haklarından feragat etmeyecek ve Yunan hükümetinden denizcilik ve nakliyecilik alanındaki milletlerarası yükümlülüklerine uymasını bekleyecektir” tabirlerine yer verildi.

ABD TALEP ETMİŞTİ

İran Limanlar ve Denizcilik Kurumu, olumsuz hava şartları ve teknik meseleler nedeniyle Yunanistan kıyılarına sığınan İran’a ilişkin geminin alıkonulduğunu ve geminin taşıdığı petrole ABD’nin talebiyle el konulduğunu dün duyurmuştu. Açıklamada, Yunanistan hükümetine milletlerarası yükümlülüklerini yerine getirme ve İran gemisini derhal hür bırakma daveti yapılmıştı.

ABD idaresi, İran’a uyguladığı tek taraflı yaptırımlar kapsamında Tahran idaresinin petrol satışlarını “yasa dışı” kabul ederek, müttefiklerine İran gemilerinin taşıdığı petrole el koyma davetinde bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.