İran’ın İngiltere Büyükelçi Yardımcısını casusluk suçlamasıyla gözaltına aldığı tez edildi

İran İhtilal Muhafızları Ordusu’nun İngiltere Büyükelçi Yardımcısı Giles Whitaker, Avusturyalı bir diplomat ve Polonyalı 3 araştırmacıyı ülkede casusluk faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle gözaltına aldığı argüman edildi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Whitaker’ın gözaltına alındığını yalanladı.

İran basınında yer alan haberlerde, İhtilal Muhafızları Ordusu’nun İngiltere Büyükelçi Yardımcısı Giles Whitaker, Avusturya’nın İran’daki Kültür Ateşesinin eşi ve Polonyalı 3 araştırmacıyı ülkede casusluk faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle gözaltına aldığı öne sürüldü.

Haberde, gözaltına alınanlar ortasında Nicolaus Copernicus Üniversitesi’nde Çevresel Mikrobiyoloji ve Biyoteknoloji Bölümü’nde araştırmacı olan Maciej Walczak, Toprak Bilimi Bölümü’nde profesör olan Marcin Switoniak ve Charzynski Przemyslaw yer aldığı belirtildi.

TOPRAK ÖRNEĞİ VE MANZARA ALMIŞLAR

Haberde, ailesi ile birlikte İran’ın Kerman eyaletinde bulunan Şehdad Çölü’ne giden İngiltere Büyükelçi Yardımcısı Whitaker’ın beraberindeki Avusturyalı diplomat ve Polonyalı araştırmacılar ile bölgeden toprak örnekleri ve imgeler aldıkları aktarıldı.

İNGİLİZ DİPLOMAT VE BERABERİNDEKİLERİN İMGELERİ KAYDEDİLMİŞTİ

Devrim Muhafızları Ordusu’nun diplomatların çöl gezisinden kaydettiği İHA imajları devlet televizyonunda yayınlanırken, imgelerde, İngiliz diplomatın beraberindeki araştırmacılar ile birlikte İran’ın askeri tesisine yakın bölgelerden toprak, tuz ve su örnekleri ile manzaralar aldıkları kaydedildi. İmgelerde ayrıyeten, İngiliz diplomatın İran’ın askeri bölgelerinden aldığı toprak örneklerini yurtdışına göndermeye çalıştığına ait WhatsApp yazışmaları yer aldı.

İNGİLTERE’DEN YALANLAMA

Gözaltı haberlerinin akabinde açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İngiliz diplomatın casusluk savıyla İran’ın başşehri Tahran’da gözaltına alındığına ait haberlerin “tamamen yanlış” olduğu belirtildi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “İran’da bir İngiliz diplomatın gözaltına alındığına ait haberler büsbütün yanlıştır” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.