İttifaktaki ‘olağanüstü toplantı’ krizi büyüyor: HDP’den CHP’ye ‘Kendinizi sorgulayın’ yansısı

Cumhuriyet Halk Partisi, sıhhat çalışanlarının meselelerinin görüşülmesi için Meclis’i harika toplantıya çağırmıştı. Lakin zımnî ittifak ortağı HDP’den olumsuz karşılık gelmiş, HDP’li Meral Danış Beştaş, “CHP nezaket kurallarına uygun davranmıyor” açıklamasını yapmıştı.

‘TUTUMUNUZU DEĞİŞTİRİN’

CHP’nin sıhhat çalışanlarının problemlerinin görüşülmesi niyetiyle Meclis’i harikulâde toplantıya çağırmasına ittifak ortakları HDP’den olumsuz cevap gelmişti. HDP’li Meral Danış Beştaş, “CHP, siyasi nezaket kurallarına uygun davranmıyor” diyerek ittifak ortaklarına reaksiyon göstermişti.

Gelişme sonrası açıklama yapan CHP’li Özgür Özel, “Bu nezaketi Zaho ve Suruç sıkıntısında aramamışlardı. Bizi aramadılar. HDP tavrını değiştirirse çok değerli olur.” sözlerini kullanmıştı. CHP’nin toplantı daveti kâfi çoğunluk sağlanamadığı için gerçekleştirilmedi.

HDP’DEN CHP’YE GÖNDERME

Yaşananların akabinde bugün konuşan HDP Küme Başkanvekili Saruhan Oluç, CHP’nin tavrı üzerinden tüm muhalefete göndermelerde bulundu.

“Meclis’te genel görüşme açılması demek uzlaşarak bir kanun çıkarılması demek değildir.” diyen Oluç, “Bu yanlış bir algıdır. İsmi üstünde genel görüşmedir, görüşme yapılıp bitirilir. Temel olması gereken, ortak bir kanun teklifinin uzlaşılarak gündeme getirilmesidir. Siyasi bir çekişmeyi bu alanda sürdürmeden, sağlıkçıları da bu çekişmeye kurban etmeden çözmektir.” diye konuştu.

“TUTUMUMUZDA KARARLI OLDUK”

Partilere tekliflerinin açık ve net olduğunu söyleyen Oluç, “Gelin uzlaşarak süratlice sıhhatte şiddete karşı ortak bir teklif hazırlayalım. Sağlıkçıların özlük hakları için gereken adımları daima birlikte atalım. Siyasi çekişmeler nedeniyle bu alandaki muhtaçlığı görmezden gelmeyelim. Sonuç almak istiyoruz. Siyasi çekişme ve polemikle bu kadar kıymetli bir sıkıntıyı harcamak istemiyoruz. O nedenle bu tavrımızda kararlı olduk.” dedi.

“MUHALEFET KENDİSİNİ SORGULASIN”

Muhalefete iki cümle söylemek gerektiğini tabir eden Oluç, “Yeni bir devir, yeni bir iktidar ve güçlendirilmiş parlamenter sistem diyenlere bir soru sormak istiyoruz. Bugünkü iktidarın çoğulcu değil çoğunlukçu anlayışıyla, yani “benim kâfi sayım var Meclis’te bana uyun” anlayışıyla mı yeni periyodu inşa etmek istiyorsunuz? Siyasi istişare, müzakere ve diyalog kurmadan mı yürüyeceksiniz? Çoğulcu mu olacaksınız, yoksa iktidar üzere çoğunlukçu mu olacaksınız? Bu yeni devir açısından değerlidir. Yeni periyoda giden yollar bugün döşeniyor, yarın birden teğe olmayacak. Bugün nasıl davranırsa muhalefet yarın da nasıl davranacağının işaretini vermiş olur. Kaygımız muhalefeti eleştirmek, polemik yapmak değil fakat muhalefet de kendini vakit zaman sorgulasa güzel olur.” diyerek polemiği alevlendirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.