Kamusal alanlardaki USB şarj portlarına dikkat: Verileriniz çalınabilir!

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yapılan bir uyarı, bu tür yerlerdeki şarj cihazlarının çok tehlikeli olabileceğini ortaya koyuyor. Büronun geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamaya göre, insanların otel, havaalanı ve alışveriş merkezi gibi yerlerdeki şarj istasyonlarından uzak durmaları önem taşıyor.

BANKA HESAPLARINIZA KADAR ULAŞABİLİYORLAR

Geçtiğimiz hafta FBI, yaptığı bir duyuruyla halkı uyardı ve kötü niyetli kişilerin halka açık USB portlarını kullanarak kötü amaçlı yazılımların cihazlara bulaştırabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Bu tür kötü amaçlı yazılımların bilgisayarlar, telefonlar veya akıllı telefonlar gibi cihazlara USB aracılığıyla yüklenmesi, büyük riskler taşıyabilir. Kötü niyetli kişiler, bu yöntemle cihazlardaki hassas verilere erişebilir, kullanıcı adlarınızı, parolalarınızı, e-postalarınızı ele geçirerek size zarar verebilirler. Ayrıca, çevrimiçi hesaplarınızdan para çalarak daha büyük sorunlara neden olabilirler.

Bu nedenle, kamuoyunun dikkatini çekmek ve herkesi bu tür tehlikeler konusunda bilinçlendirmek için FBI, insanları konuya ilişkin uyararak, halka açık USB portlarını kullanırken dikkatli olmalarını ve gerekli önlemleri almalarını önerdi.

BU RİSKTEN KURTULMANIN TEK YOLU

FBI yapmış olduğu açıklamada bu tür kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmanın tek yolu olduğunu söylüyor. Bu güvenlik yolu ise akıllı cihazınızı dışarıda şart etmek istediğinizde kendi USB portunuzu kullanmanız olarak belirtiliyor.

Kamusal alanda vakit geçirirken siber saldırganların fırsat kolladıklarını unutmayın…

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir