Kendisini taciz eden erkeği öldüren ve birinci duruşmada tahliye edilen Azra: ‘Susmayın, ailenizi bilgilendirin’

Kars’ın Arpaçay ilçesinde, kendisini 3 yıldır taciz ettiğini argüman ettiği Birdal Doğan (40) isimli erkeği köy meydanında tabancayla vurarak öldüren, hakkında açılan davanın birinci duruşmasında tahliye edilen lise öğrencisi Azra Erdağ (18) birinci kere konuştu.

Hukuk okumak istediğini belirten Erdağ, “Ben başıma gelen ve yaşadıklarım olayları ailemden gizledim. Lakin benim başıma gelen olayları yaşayan kızların benim yaptığımı yapmasını istemiyorum. Ailenizi ve arkadaşlarınızı bilgilendirin, susmayın, başıma gelen olay sizlerin de başına gelmesin” dedi.

TUTUKLANMIŞTI

Olay, 1 Mart 2022 tarihinde Arpaçay ilçesi Kardeştepe köyünde meydana geldi. Şehit Engin Yılmaz Anadolu Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Azra Erdağ, köy meydanındaki çeşmede hayvanları sularken yanına 3 çocuk babası Birdal Doğan geldi.

3 yıldır Azra’yı taciz ettiği öne sürülen Doğan, teze nazaran Azra Erdağ’a, “Seni kaçıracağım o…u. Seni kendime bayan yapıp sonra da satacağım” dedi.

Bu kelamlar üzerine Erdağ, Doğan’ı, babasına ilişkin yanındaki ruhsatsız tabancayla vurdu. Bedenine 4 kurşun isabet eden Doğan, olay yerinde hayatını kaybetti. Olay sonrası gözaltına alınan Azra Erdağ, tutuklandı.

EĞİTİM HAYATIM YARIM KALDI”

Hakkında 12 yıl mahpus cezası istemiyle dava açılan Azra Erdağ, dün birinci defa hakim karşısına çıktı. Kars 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savunmasını yapan Azra Erdağ beraatini istedi.

Birdal Doğan’ı bilerek ve taammüden öldürmediğini söyleyen Erdağ, “Babama ilişkin hayvanları çeşmeye götürdüm. Birdal Doğan karşıma geçip ‘Seni kaçıracağım, kendime karı yapacağım. O….u olacaksın. Sonra seni diğerlerine satacağım’ diye kelamlar söyledi. Aslında 3 yıldır daima rahatsız ediyordu. Beni kaçırması için birilerine para bile vermişti. Onun kaygısından okulda maket bıçağı ve biber gazı taşıyordum. O gün de annem ve abim hastaneye gideceği için okula gitmedim ve babama yardım etmek için köyde kaldım. Hayvanlara su içirmek için çeşmeye gittim ve yanıma silah aldım. Çeşmede benim yanıma gelen Doğan, bana ağır hakaretlerde bulundu. Ben de yanımda taşıdığım silahı çıkarıp kaygımdan gözümü kapatarak ateş ettim. Niyetim korkutmaktı. Onun yüzünden okulumu tamamlayamadım. Eğitim hayatım yarım kaldı. Genç yaşta mahpusa girdim. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum” dedi.

TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme heyeti, ‘haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet yahut şiddetli elemin tesiri altında’ cinayetin işlendiğini, sanığın üzerine atılı kabahatin vasıf ve mahiyeti, kanıtların toplanmış olması, suça sürüklenen çocuğun (SSÇ) kanıt karartma ihtimalinin bulunmaması, tutuklama muhafaza önleminin istisnai uygulaması gereken bir önlem olması, tutuklamadan beklenen emel ve gayenin isimli denetim önlemlerinin uygulanması ile elde edilmesi mümkün ise öncelikli olarak isimli denetim önlemlerinin uygulanmasının tarz kuralları mucibince gerekli oluşu, SSÇ’nin belge kapsamı prestiji ili aleyhindeki mevcut kanıt durumu ve tutuklu kaldığı mühlet dikkate alındığında bu kademeden itibaren orantılık ve ölçülülük unsurları uyarınca olay tarihinde 18 yaşından küçük olan Azra Erdağ’ın tahliyesine karar verdi.

Duruşma 3 Kasım’a ertelenirken, tutuksuz yargılanacak Azra’nın yakınları tahliye kararı üzerine sevinç gözyaşları döktü.

“AİLENİZLE PAYLAŞIN”

Cezaevinden çıktığı günün gecesini Kars merkezde geçiren Ezra Erdağ, açıklamalarda bulundu. Çiğdem- Şaban Erdağ çiftinin 3 çocuğunun ortancası olan Azra Erdağ, Avukatı Sinan Erdağı’nın ofisinde başından geçenleri anlattı.

Tek hayalinin okuyup, bir hukukçu olmak istediğini, fakat Birdal Doğan yüzünden çok güç günler geçirdiğini söyleyen Erdağ, “3 yıl fiziki takip ve tacize maruz kaldım. Ben başıma gelen ve yaşadıklarım olayları ailemden gizledim fakat benim başıma gelen olayları yaşayan kızların yaptığımı yapmasını istemiyorum. Ailenizi ve arkadaşlarınızı bilgilendirin, susmayın, başıma gelen olay sizlerin de başına gelmesin. Yaşadığım olayları yaşayan kim varsa polise gitsin, zira siz sustukça karşı taraf sizin üstünüze gelir. Okulda olmam gerekirken cezaevine düştüm. Her insanın başına bu stil olay gelebilir, kendinizi savunun, ailenizle yaşadığınız olayları paylaşın” diye konuştu.

‘HUKUKÇU OLMAK İSTİYORUM’

Cezaevinde kaldığı müddetin eğitimini de olumsuz etkilediğini vurgulayan Erdağ, “Bu mühlet zarfında okulumdan ve arkadaşlarımdan farklı kaldım, derslerimden geri kaldım. Cezaevine girmem psikolojimi de olumsuz etkiledi. Dışarıdan okumaya mecbur kaldım, bu olay beni çok etkiledi. Ben lise öğrencisiyim, hukuk okumak istiyorum. Yaşadığım bu süreç ve dün verilen mahkeme kararından sonra da bu kararım katılaştı. Hukuk okuyarak, benim üzere mağdur olan gençlerin hayatlarına dokunmak istiyorum. Hakım, savcı ya da avukat olarak bu meslekte yer almak istiyorum” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.