Kosova ile Sırbistan ortasında giriş çıkışlar konusunda muahede sağlandı

Geçtiğimiz günlerde Sırbistan ve Kosova ortasında yaşanan tansiyonların akabinde AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den yeni bir açıklama geldi.

Borrell toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada AB kolaylaştırıcılığında yürütülen Belgrad-Priştine Diyaloğu kapsamında iki ülke ortasında muahedenin sağlandığını belirtti.

“Vatandaşlar, kimlik kartlarını kullanarak Kosova ve Sırbistan ortasında serbestçe seyahat edebilecekler”

İHA’nın haberine nazaran Borrell, “Sırbistan, Kosova kimliği taşıyanlar için giriş- çıkış evraklarını kaldırmayı kabul etti ve Kosova‘da Sırp kimlik sahipleri için bu evrakları istemeyeceğini açıkladı. Kosovalı Sırplar ve öteki tüm vatandaşlar, kimlik kartlarını kullanarak Kosova ve Sırbistan ortasında serbestçe seyahat edebilecekler. AB, bu emelle Kosova Başbakanı Albin Kurti’den garanti aldı” sözlerini kullandı.


Ne olmuştu?

Kosova’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe girmesi planlanan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik süreksiz plaka ve geçiş evrakı uygulamasına saatler kala tansiyon yükselmiş, ülkenin kuzeyinde yer alan ve Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitroviça’da siren ve silah sesleri yükselmiş, Sırplar kimi yollara barikatlar kurmuştu.

Polis, silah seslerini doğrulamış hayatını kaybeden ya da yaralanan olmadığını tabir etmişti. Sirenlerin ise 1 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan süreksiz plaka ve geçiş evrakı uygulamasını protesto etmek emeliyle kentteki Sırpları toplanmaya ve protestoya davet etmek için çalındığı aktarılmıştı.

Daha sonra ABD’nin Kosova Büyükelçisi Jeff Hovenier, Kosova hükümetine kararı 1 ay ertelemeyi önermiş, Kosova ise kararı 1 Eylül’e ertelemeyi kabul etmiş ve gerginlik son bulmuştu.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.