Kuşadası altın Güvercin’de kazananlar muhakkak oldu

Bu yıl 25’inci defa düzenlenen Kuşadası Altın Güvercin Beste Müsabakası süper bir final gecesine imza attı. Yıllar sonra tekrar Özer Türk Stadyumu’nda gerçekleşen müsabakanın final gecesini binlerce kişi izledi. Sunuculuğunu ünlü televizyoncu Okan Bayülgen’in yaptığı 25. Altın Güvercin’de, kelamı ve müziği Merve Demirci’ye ilişkin olan ve Ezgi Gürbüz tarafından yorumlanan “Birdenbire Olmaz” isimli beste birinci oldu. Türk pop müziğinin güçlü sesi Sertab Erener de müzikleri ile Altın Güvercin coşkusunu doruğa taşıdı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Altın Güvercin Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde ve Eviz Yapı ana sponsorluğunda düzenlenen 25. Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışı’nın final gecesi Özer Türk Stadyumu’nda binlerce kişinin iştirakiyle gerçekleşti. Final gecesi, çeşitli yayın organları tarafından canlı olarak yayınlandı. Final gecesine Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu, Kuşadası Belediye Lideri Ömer Günel, politikler, etraf vilayet ve ilçelerin belediye liderleri ile binlerce kişi katıldı.

36 yıllık geçmiş

Final gecesinde konuşan Lider Günel, birinci kere 1986 yılında düzenlenen Altın Güvercin Beste Yarışı’nın hala birinci ve tek beste Müsabakası olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bu yıl 25’incisini düzenlemenin memnunluğunu yaşadığımız Altın Güvercin Beste Yarışı 36 yıllık geçmişe sahip. Bugün burada Altın Güvercin Beste Yarışı’nın birincisinde birinci olan kıymetli sanatkarımız Fatih Erkoç’u ağırlıyor olmaktan onur duyuyoruz. Tekrar geçmişte Altın Güvercin’de sahne almış sevgili Sertab Erener de birbirinden hoş müzikleriyle bizlerle olacak. Kendilerine beğenilen geldiniz diyor, müracaat yapan 183 eser ortasından finale kalan 10 finalistimize muvaffakiyetler diliyorum. Öte yandan, Altın Güvercin’e bugüne kadar çocuğu üzere bakan, bizlere danışmanlığını sürdüren Ali İstek Türker’e, yarışın düzenlenmesini sağlayan birinci siyasi irade, geçmiş devir belediye liderlerimizden Engin Berberoğlu’na, misyona geldiğimiz birinci günden itibaren Altın Güvercin’i yine düzenlememiz konusunda bizleri destekleyen Aydın Büyükşehir Belediye Liderimiz Hasret Çerçioğlu’na, baştan bu yana profesyonelliğinin dışında amatör bir ruhla yanımızda olan Sayın Okan Bayülgen’e, heyet üyemiz ve bu yıl birinci defa düzenlediğimiz Kuşadası Sokak Şenliği’ni birlikte yaşama geçirdiğimiz Ayhan Sicimoğlu’na ve heyetimizin birbirinden bedelli üyelerine, tüm Kuşadalı hemşerilerimize ve sanatçı dostlarımıza teşekkür ediyorum.”

25. Altın Güvercin Beste Yarışı, Lider Günel’in konuşmasının akabinde finalistlerin Hakan Süersan Orkestrası eşliğinde sergiledikleri canlı performanslarla sürdü. Canlı performansların sona ermesinin akabinde, başkanlığını prodüktör ve Altın Güvercin Beste Müsabakası Koordinatörü Ali İstek Türker’in yaptığı; keman sanatkarı Canan Anderson; piyanist, bestekar, eğitmen Mine Mucur; TV ve radyo programları imalcisi İzzet Öz; bestekar, kelam müellifi, yorumcu Fatih Erkoç; enstrümanist, yorumcu Ayhan Sicimoğlu; Aydın Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Evrim Karakoz ile Kuşadası halk heyeti temsilcileri olarak Ardahan Belediye Lideri, müzisyen ve yorumcu Faruk Demir, Kuşadası Belediye Meclis Üyesi Efe Berberoğlu ve sponsor temsilcisi Gültaç Eviz’in yer aldığı büyük heyet değerlendirmesini yaptı. Heyetin değerlendirmesine dijital halk oylaması sonuçlarının da eklenmesiyle dereceye giren finalistler belirlendi.

KUSAV Onur Mükafatı Fatih Erkoç’un oldu

Finalistlerin performanslarının akabinde Altın Güvercin Beste Müsabakası kapsamında klasikleşen KUSAV Onur Mükafatı, KUSAV Lideri Levent Köylü tarafından, profesyonel müzik hayatına birinci adımını 1986 yılında Altın Güvercin Sahnesi’nde atan Türk pop ve caz müziğinin güçlü sesi Fatih Erkoç’a verildi. KUSAV Lideri Köylü, Altın Güvercin Beste Yarışı’nın 25’inci defa düzenlenmesinin memnunluk ve gurur verici olduğunu söyledi. Fatih Erkoç’un Altın Güvercin ile özdeşleşmiş çok pahalı bir sanatçı olduğunu vurgulayan KUSAV Lideri Köylü, “Bu yıl vakıf olarak onur mükafatını Fatih Erkoç’a vermek istedik. Kendisine bizleri yalnız bırakmadığı için teşekkür ediyoruz” dedi.

Fatih Erkoç’tan “Yol Verin A Dostlar” sürprizi

Sanatçı Erkoç ise 36 yıl evvel Altın Güvercin sahnesinde yaşadığı tıpkı heyecan içerisinde olduğunu belirterek tertibin yaşatılmasının memnunluk verici olduğunu söyledi. Erkoç, mükafatını aldıktan sonra 1986 yılında birinci olduğu “Yol Verin A Dostlar” isimli bestesini yıllar sonra bir defa daha seslendirdi.

Altın Güvercin’in sahibi “Birdenbire Olmaz” ile Merve Demirci oldu

25. Altın Güvercin Beste Müsabakası’nda kelamı ve müziği Merve Demirci’ye ilişkin olan ve Ezgi Gürbüz tarafından yorumlanan “Birdenbire Olmaz” isimli beste birinci; kelamı, müziği ve yorumu Hakan Kartal’a ilişkin olan “Bekle Efendi” isimli beste ikinci; kelamı, müziği ve yorumu Beğenilen Yüksel Çetin’e ilişkin olan “Hisset” isimli beste üçüncü oldu. Yarışın “En Âlâ Yorumcu” mükafatı ise birinci olan “Birdenbire Olmaz” bestesini yorumlayan Ezgi Gürbüz’e verildi.

Dereceye giren finalistler, mükafatlarını CHP Genel Lider Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu, Kuşadası Belediye Lideri Ömer Günel ve yarışın ana sponsoru Eviz Yapı’nın temsilcisi Şakir Eviz’in elinden aldı.

25. Altın Güvercin Beste Yarışı’nın finalinde sahne alan Türk pop müziğinin sevilen ismi Sertab Erener seslendirdiği birbirinden hoş müzikler ve harika sahne performansıyla iştirakçilere unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.