Macron: Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, emperyalizme dönüş

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu’nda konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline değinen Macron, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini “emperyalizme” dönüş olarak nitelendirdi.

“Rusya, toplu güvenliğimizi parçaladı”

Macron, “Bu yıl 24 Şubat’ta Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olan Rusya, bir taarruz, işgal ve ilhak aksiyonuyla toplu güvenliğimizi parçaladı” tabirlerini kullanarak, “BM Mukavelesini ve devletlerin hükümran eşitliği unsurunu taammüden ihlal etti” dedi.

Macron, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin BM’nin unsurlarını, mümkün olan tek dünya nizamını ve barışı baltaladığını vurguladı.

“Bugün sessiz kalanlar, hata ortağıdır”

İHA’nın haberine nazaran; Rusya-Ukrayna Savaşı’nda “tarafsız” kalan ulusların tavrını reddeden Macron, “Yanılıyorlar, tarihi bir kusur yapıyorlar. Bugün sessiz kalanlar, bir bakıma yeni bir emperyalizm davasının kabahat ortağıdır” sözlerini kullandı. Macron, “Bu, Doğu ile Batı yahut Kuzey ile Güney ortasında bir seçim sıkıntısı değil, zira savaşın ötesinde ve dünyayı bölme riski var” dedi.

“Bu yüzden Rusya ile diyaloğa giriyorum”

Fransa’nın emperyalizme dönüşü reddettiğini vurgulayan Macron, “Bu yüzden Rusya ile diyaloğa giriyorum. Bunu savaşın başlangıcından bu yana ve geçtiğimiz aylarda yaptım. Bunu yapmaya devam edeceğim zira yalnızca birlikte huzur bulacağız” dedi.

“Rusya ilhak savaşlarının önünü açmaya karar verdi”

Rusya’nın dünyanın diğer bölgelerinde de ilhak savaşlarının önünü açmaya karar verdiğine dikkat çeken Macron, Ukrayna’daki çatışmanın dalga tesiri oluşturabileceği konusunda uyardı.

“Rusya, düzmece referandumlarla iradesini dayatamayacağını artık görmeli”

BM Güvenlik Kurulu üyelerini Rusya’yı savaştan vazgeçirmesi ve bu saldırganlık hareketine son vermesi için harekete geçmeye çağıran Macron, “Hepimiz, müzakerelerin lakin Ukrayna kurtarılırsa ve egemenliği korunursa başarılı olacağının da farkındayız. Rusya, bombalanan ve işgal edilen topraklarda uydurma referandumlar olsa bile askeri olarak iradesini dayatamayacağını artık görmelidir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.