Maymun Çiçeği’nden Brezilya ve İspanya’da birinci vefatlar

Dünya genelinde global acil durum ilan edilen Maymun Çiçeği hastalığında vefat haberleri gelmeye başladı.

Brezilya Sıhhat Bakanlığı dün açıklama yaparak maymun çiçeği kaynaklı birinci vefatın Perşembe günü meydana geldiğini duyurdu.

Kanser hastası hayatını kaybetti

Bakanlık, 41 yaşındaki erkek hastanın kanser tedavisi sebebiyle kemoterapi gördüğünü ve bağışıklık sisteminin baskılanmış (zayıflamış) olduğunu tabir etti.

Vücut sıvılarıyla direkt temas

Bakanlık, ülkede maymun çiçeği virüsünü kontrol ve denetim hedefiyle bir Acil Durum Operasyon merkezi kurduğunu belirterek “Mevcut epidemiyolojik senaryoya nazaran hastalığın bulaşma oranı, ortalama yaşı 33 olan erkekler ortasındadır. Vakalar São Paulo, Rio de Janeiro ve Minas Gerais’te yoğunlaşıyor” sözlerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri Daniel Pereira, hastalığın çok düşük ölümcül riski bulunan bir bulaşıcı hastalık olduğunu söz ederek “Bulaşma, Kovid-19’dan farklı olarak, sırf bulaşıcı yaralarla yahut bu yaralanmalardan kaynaklanan beden sıvılarıyla direkt temas yoluyla gerçekleşir” dedi.

İspanya’da 120 Maymun Çiçeği hastası hastanede

İspanya Sıhhat Bakanlığı, Brezilya’nın akabinde Avrupa’nın maymun çiçeğine bağlı birinci vefatı açıkladı.

Açıklamada, İspanya’daki 3 bin 750 maymun çiçeği hastasından 120’sinin hastaneye kaldırıldığını ve birinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Maymun çiçeği virüsü, çiçek hastalığı ile birebir virüs ailesinin bir üyesidir, fakat çok daha az şiddetli olup uzmanlar enfeksiyon mümkünlüğünün düşük olduğunu vurguluyor.

Dünya genelinde yayılmaya başladı

DHA’nın haberine nazaran, çoğunlukla orta ve batı Afrika ülkelerinin uzak bölgelerinde, tropikal yağmur ormanları bölgelerinde rastlanmaktaydı. Lakin Mayıs 2022’den itibaren virüs bölgesine terk ederek dünya geneline yayılmaya başladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.