Midibüs ‘ambulans’ oldu: Kötüleşen yolcusunu sıhhat merkezine yetiştirdi

Edirne merkez ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi sınırında yolcu taşıyan midibüste seyahat eden E.K., hastane dönüşünde araç Atatürk Bulvarı’na geldiğinde birdenbire kötüleşti. Yolcular durumu midibüsün sürücüsü Hasan Büyükuçar’a haber verdi.

Büyükuçar, aracını çabucak en yakın sıhhat kuruluşu olan Yancıkçışahin Aile Sıhhati Merkezi’ne sürdü. Kalp krizi geçirdiği düşünülen E.K.’nin birinci müdahalesini sıhhat merkezinde misyonlu hemşireler yaptı. E.K. daha sonra, çağrılan ambulansla Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Midibüste yaşananlar ise araç içi kamerasına yansıdı.

‘SAKİNLİĞİMİ KORUDUM’

40 yıldır sürücülük yapan Hasan Büyükuçar, “Durağa geldiğimde yolcuları indirdim, 3 tane de yolcu aldım. Tam kırmızı ışığa geldim o sırada içeriden ‘kalp krizi geçiriyor, fenalaştı’ dediler. Ben de ‘hiç telaş yapmayın’ dedim, çabucak yere yatırdılar. Sonrasında dörtlüleri yakıp en yakın hastane olan Selimiye Aile Hekimliği’ne götürdük ve sıhhat görevlilerine teslim ettik. Onlar da ambulans çağırdı ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk ettiler. Daha evvel bu türlü bir şey yaşamamıştım lakin sakinliğimi korudum” dedi.

‘HERKESİN BAŞINA GELEBİLİR’

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Kooperatifi İdare Konseyi Lideri Hakan Giyik de sürücü Büyükuçar’ı örnek davranışından ötürü tebrik ettiklerini belirterek, “Fakülteden gelirken ana yolda oluyor olay. Sıhhat kurumları çok fazla bu hatta. En yakın kuruma çabucak götürmesi çok yerinde olmuş. Aracı bekletip ambulans beklenseydi tahminen öbür sonuçlar alınabilirdi. Çabucak sıhhat kurumuna götürülmesi vatandaşımız için baht olmuş” dedi.

Hastaneye kaldırılan E.K.’nın sıhhat durumunun düzgün olduğu öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.