MS, bayanlarda iki kat daha fazla görülüyor

Türkiye MS Derneği, Dünya MS Günü kapsamında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Türkiye MS Derneği Onursal Lider Prof. Dr. Aksel Siva, hastalığın dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye’de ise 70 bin kişiyi etkilediğini ve kestirimlere nazaran ülkede her 10 aileden birinde MS’li bulunduğunu aktardı.

“EN SIK 20-40 YAŞLARI ORTASINDA ORTAYA ÇIKIYOR”

Prof. Dr. Siva, MS’le ve belirtileriyle ilgili de bilgi vererek, hastalığın bağışıklık sisteminin şaşkınlığı sonucu ortaya çıkan bir merkezi hudut sistemi hastalığı olduğunu söyledi.

MS’te merkezi hudut sistemindeki yapıların hasarlanması sonucunda beynin ve omuriliğin, görme, konuşma ve yürüme üzere beden işlevleri üzerindeki denetim kabiliyetinin olumsuz etkilenebildiğini vurgulayan Siva, şunları kaydetti:

“Hastalık görme bozukluğu, güç yahut istikrar kaybı, konuşma bozuklukları üzere belirtilerle de ortaya çıkabiliyor. Bu belirtiler değişik durumlarda da görülebildiğinden, bu belirtilere sahip olmak kesinlikle MS manasına da gelmeyebilir. Toplumda MS, en sık 20-40 yaşları ortasında ortaya çıkıyor ve bayanlarda iki kat daha fazla görülüyor.

Birçok şahısta ataklarla, hastaların küçük bir kısmında ise ilerleyici seyredebiliyor. MS bireyden şahsa değişik özellikler gösterdiği için ataklar, belirtiler ve hastalığın seyri farklı gözükebiliyor. MS konusunda şuurlu olmak, vaktinde teşhis ve tedaviyle birlikte sistemli takip MS hastalarının uzun ve kaliteli bir ömür sürmelerini sağlıyor.”

Siva, 10 yılda çok sayıda projeyle farkındalık manasında kıymetli yol kat edildiğini vurguladı. MS’li bireylerin paylaşımları ve uzmanların bilgilendirici görüntülerinden oluşan platformun, 350’den fazla görüntüyle MS’lileri, yakınlarını ve uzmanları buluşturduğunu lisana getirdi.

“ÇOK OLUMLU GERİ DÖNÜŞLER ALIYORUZ”

MS’teki tedavi protokolleri ve yenilikçi tedavi usulleriyle ilgili bilgi veren Doç. Dr. Melih Tütüncü de “MS uygun tedaviyle denetim edilebilen bir hastalıktır. Günümüzde yenilikçi ilaçlar ve yenilikçi tedavi teknikleriyle hastaların hayat kaliteleri değerli ölçüde artıyor” dedi.

Doç. Dr. Demir ise şöyle konuştu:

“MS hastalığıyla ilgili toplumda çok fazla bilgi kirliliği var. MS’in ölümcül olduğu, evliliğe, çalışmaya, spor yapmaya pürüz olduğu, yalnızca erkeklerde görüldüğü üzere çeşitli yanlış bilgiler mevcut. Hastalığın sebebi hala tam olarak bilinmiyor fakat tedavisini başarılı biçimde sürdüren hastalar çok kaliteli formda hayatlarına devam edebiliyor. Bu noktada toplumda farkındalık yaratmak, gerçek bilinen yanlışları açıklığa kavuşturmak ve gerçek bilgiye yanlışsız kaynaktan ulaşmak çok değerli.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.