Muharrem İnce’den CHP’ye ‘S-400’ eleştirisi: Bu ABD’ye ‘Senin adamınım’ demektir

İzmir programı kapsamında Foça ilçesinde esnaf ve vatandaşları selamlayan Muharrem İnce, daha sonra Eski Foça Demokrasi Meydanı’nda vatandaşlara hitap etti.

İnce, CHP’ye 42 yıl hizmet ettiğini, CHP’nin düşmanı değil dostu olduğunu söz ederek, “Ama o denli makûs ellerde ki. Allah aşkına şu belediyeleri görüyor musunuz, şad musunuz? Ben mutlu değilim.” diye konuştu.

– “Muhalefetin çıkıp S-400’ü eleştirmesi Amerika’ya göz kırpmasıdır”

CHP, UYGUN Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisinin yer aldığı altılı masanın birçok hususta fikir birliğinde olmadığını savunan İnce, dış siyaset konusunda oy korkusuyla muhalefet yapılmaması gerektiğini belirtti.

Muharrem İnce, şöyle devam etti:

“Bunların başları karışık. Net fikirleri yok. Memleket Partisinin iktidarında Suriyelileri göndereceğiz, nokta. Libya tezkeresine ‘evet’ diyoruz. Zira Türkiye Akdeniz’de olmalıdır. Mavi Vatan’ı savunuyoruz. İstanbul Mukavelesi’ni imzalayacağız. Kimi mevzular siyaset üstüdür. Örneğin S-400 savunma aracıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti NATO üyesidir. Lakin NATO üyesi ülkeler PKK’ya, YPG’ye silah vermektedir, bizi sırtımızdan vurmaktadırlar. Türkiye de F-35 almak istemiş Amerika’dan, parasını vermesine karşın uçakları teslim etmiyorlar. Türkiye de S-400 alıyor. Artık muhalefetin çıkıp S-400’ü eleştirmesi Amerika’ya göz kırpmasıdır, Amerika’ya ‘ben senin adamınım’ demesidir. Biz o denli demiyoruz. Türkiye kendini savunmak için S-400 alması gerekiyorsa S-400 alacak, F-35 alması gerekiyorsa F-35 alacak. Ne işimiz var Azerbaycan’da demiyoruz biz. Türkiye Azerbaycan’a yardım etmelidir. Hatta az etmiştir. Biz iktidar olduğumuzda daha fazla edeceğiz. Ulusal hususlarda sadece iş olsun diye ortalığı karıştırmak muhalefet etmek değildir. Muhalefet etmek yanlışları gördüğünüzde konuşmaktır. Dış siyaset ayaküstü konuşulacak, üç tane oy fazla alayım diye yapılacak iş değildir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.