New York borsası yükselişle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, 300 puanın üzerinde paha kazandı ve yüzde 0,98 artarak 31.596,30 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,82 artışla 3.894,86 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,92 çıkarla 11.558,23 puana çıktı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek hafta öngörülenden daha güçlü bir faiz artırımı yapabileceğine dair beklentilerin azalmasıyla endeksler, yeni haftanın açılışında müspet bir seyir izledi.

ABD’de geçen hafta açıklanan enflasyon dataları piyasalarda 100 baz puanlık faiz artışını gündeme getirse de “şahin” duruşlarıyla bilinen birtakım Fed yetkililerinin kelam konusu fiyatlamaya ait açıklamaları 75 baz puanlık beklentilerin tekrar güçlenmesine neden oldu.

Para piyasalarında Fed’in temmuzda yüzde 66 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanırken, eylül toplantısında ise yüzde 49 ihtimalle 75 baz puan ve yüzde 34 ihtimalle 50 baz puanlık faiz artışı yapacağı öngörüldü.

Analistler, ABD’de başlayan bilanço periyoduyla birlikte hisse piyasalarında şirket bazlı hareketlerin öne çıkmasının beklendiğini kaydetti.

Bu ortada, ABD’de bugün açıklanan bilançolara nazaran, Bank of America’nın net karı bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 32, Goldman Sachs’ın ise yüzde 47 azaldı. Kelam konusu düşüşe karşın bankaların finansal sonuçlarının beklenenden âlâ gelmesiyle Bank of America’nın payları 3’ün ve Goldman Sachs’ın payları yüzde 4’ün üzerinde bedel kazandı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.