Nissan ve Honda, elektrikli araçta batarya üretim kapasitelerini artıracak

Japon araba firmalarının sıkı etraf düzenlemeleri münasebetiyle elektrikli arabalara geçiş sürecini hızlandırmaya yönelik iş birliği arayışları sürüyor.

Nissan batarya üreticisinin yüzde 47’sini alacak

Bu kapsamda Nissan Motor, lityum-iyon batarya üreticisi Vehicle Energy’nin yüzde 47’sini satın alacağını açıkladı. Satın alma maliyetinin ayrıntılarına ait açıklama yapılmadı.

Tokyo yakınlarındaki İbaraki merkezli Vehicle Energy, hali hazırda kompakt Note modeli dahil Nissan üretimi arabalara lityum-iyon batarya tedarik ediyor.

Anlaşma sonrası Nissan bünyesinde konsolide bağlı şirket statüsüne kavuşacak firmanın mevcut hissedarları ortasındaki batarya üreticisi Maxell ve yedek kesim imalatçısı Hitachi Astemo’nun hisseleri korunacak.

Honda, Çin’e yatırım yapıyor

Honda Motor ise elektrikli araba bataryası üretimi için Çin merkezli Dongfeng Motor ve Guangzhou Automobile Group iş birliğiyle bu ay sonunda Pekin’de ortak teşebbüs kuracağını açıkladı.

AA’nın haberine nazaran Japon üretici, Çin’in araba bataryaları üreticilerinden Contemporary Amperex Technology ile tedarik zinciri partnerliğini güçlendirecek.

Öte yandan, Honda, geçen ay LG Energy Solution iş birliğiyle ABD’de kuracağı elektrikli araba batarya tesisine 4,4 milyar dolar harcayacağını açıklamıştı.

Toyota Motor da geçen ay batarya üretim kapasitesini artırmak üzere ABD ve Japonya’da yapacağı yatırımlara 5 milyar dolar ayıracağını bildirmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.