Polis şiddet uygulamıştı: TÜİK’ten sonra ağır bakımda

Memur ve emekçi sendikaları yoksulluk fiyatını açıklıyor ve ölçü 19-20 bin TL ortasında değişiyor. Fakat yeni vazifeye başlamış öğretmen 7 bin 500-8 bin TL maaş alıyor. Temmuz ayında memurlar ve emeklilerine yapılacak artırım oranının belirleyicisi de bir manada TÜİK… Birleşik Kamu İş’e bağlı memur sendika liderleri, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranını protesto etmek isterken polis şiddetine uğradı. 

Gösteriye katılan sendika yöneticilerinin çabucak hepsi biber gazından etkilendi. Eğitim-İş Genel Lideri Kadem Özbay’ın bedeninin kıymetli kısmı gaz yanığı oldu. Eğitim-İş Denizli Şube Lideri Namık Kemal Aydoğan burnuna darbe aldı. Birleşik Kamu İş yöneticisi Mücahit Dede, kalp krizi geçirdi ve hala ağır bakımda…

‘NASIL YAŞASINLAR?’

Yaşananları ve gayelerini Cumhuriyet’e kıymetlendiren Kadem Özbay, “Bir öğretmen atandığında aldığı maaş konut kirasını ödemeye yetmiyor, nasıl yaşasın?” dedi. Birebir vakitte matematik öğretmeni olan Özbay, memurları anlamayan iktidarın “matematiğinin zayıf olduğunu” söyledi. Özbay, anayasal hak olan toplantı ve açıklama yapma hakkına da dikkat çekip “Uygulanan şiddetle topluma göz dağı verilmek isteniyor. Biz bu ülkenin taşında toprağında, suyunda, her zerresinde varız. Yılmayacağız” dedi. Özbay, anayasal hak olan toplantı ve açıklama yapma hakkına da dikkat çekip “Bu hakkımız gasp edildi. Uygulanan şiddetle topluma göz dağı verilmek isteniyor. Biz bu ülkenin taşında toprağında, suyunda, her zerresinde varız. Yılmayacağız” dedi.

Özbay, şöyle konuştu: “Önderimiz Atatürk’ün bize emanet ettiği üzere çağdaş, demokratik, laik bir ülke olarak özgürlüklerin temel insan haklarının gasp edilmediği, yurttaşların özgürce fikirlerini açıklayabildiği, fikri, vicdanı hür bir toplum için çabaya devam edeceğiz. Yerimiz aşikâr. Emeğin, alın terinin, özgürlüklerin ve aydınlanmanın yanındayız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.