Prof. Dr. Ali Sarıgül: ‘Kalp krizinden değil, doktora geç kalmaktan korkun’

Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ali Sarıgül, son vakitlerde kalp krizi olaylarının arttığını ve kalp krizi geçirenlerin yaş ortalamasının düştüğünü söyledi. Herkesin kalp krizi geçirebileceğini belirten Prof. Dr. Sarıgül, “Doğru bir vakitte olursa korkmamak gerekir. Kalp krizinden değil, doktora geç kalmaktan korkun’ diye konuştu.

Kalbin bedenin temel taşı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ali Sarıgül, “İnsanlar doktora gitmekten korktuğu için geç kalmış olabiliyor. Örneğin astım hastaları göğüs hastalıkları kısmı dışında öbür bir kısma gitmiyor. Tahminen aort kapağında sorun var. Bir kardiyoloğa gitmediği için bilinmiyor ve nefes darlığı ile hayatlarını devam ettiriyorlar” dedi.

Kalp krizini artıran risk faktörlerine de değinen Prof. Dr. Ali Sarıgül, “Kalp krizine en büyük etken genetik faktörlerdir. Bunu hızlandıran tesirler de vardır. Örneğin makus beslenme, hastanın spor yapmaması, gerilimli iş hayatı, tütün eserlerinin kullanımı üzere tetikleyici durumlar da kalp krizine neden olabilir” sözlerini kullandı.

Kalp hastalıklarındaki muvaffakiyetin teknolojideki gelişmeler ile paralel olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ali Sarıgül, “Teknoloji ile bir arada çalışıyoruz. Kalp hastalıklarındaki muvaffakiyet oranı da teknolojinin getirisiyle hayli üst seviyededir. Kalp bizim bedenimizin motorudur. Kalp hariç hiçbir organ durduktan sonra tekrar çalışamaz. Ameliyatlarda da kalbi hem durdurmadan hem de durdurarak cerrahi müdahalelerde bulunabiliyoruz. Deneyimli ellerde bunlar da başarılı cerrahi süreçler oluyor” halinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.