Rusya duyurdu: Türkiye Ukrayna limanlarının mayınlardan temizlenmesine yardım edecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ortadoğu temaslarının son durağı olan Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad’taki temaslarının akabinde basın toplantısı düzenledi.

Gerçekleştirdiği dorukların sonuçlarına ve gündeme dair açıklamalarda bulunan Lavrov, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptıkları son telefon görüşmesine değinerek, “Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna limanlarının mayınlardan temizlenmesine Türkiye’nin yardım etmesi konusunda anlaştı” dedi.

Limanlardan gemi çıkışları yapılamaması nedeniyle dünyadaki besin krizine atıfta bulunan Lavrov, Rusya’nın dünyaya tahıl arzında sorun olmadığını belirterek, “Rusya’nın gerektiğinde dünyaya tahıl arzını sağlamada rastgele bir sorunu yok” diye konuştu.

“Açıkça tek kutuplu dünya sistemine gereksinim duyulduğunu ilan ediyorlar”

Ukrayna’daki son durumun yanı sıra batılı ülkeler ile yaşanılan diplomatik krizlere de değinen Lavrov, “Ne yazık ki batılı dostlarımız çizgiyi kendi önceliklerine ve şartlarına çektiler. Açıkça tek kutuplu dünya tertibine gereksinim duyulduğunu ilan ediyorlar ve bunların kurallara uygun olduğunu söylüyorlar. Lakin kurallar batı tarafından geliştiriliyor” tabirlerini kullandı.

“Bu batıyı çatışmaya çekmek için direkt bir provokasyondur”

Ukrayna tarafının batılı ülkelerden silah talep ederken gösterdiği hale reaksiyon gösteren Lavrov, “Kiev rejiminin kategorik olarak ticari manada batılı başkanlardan talep ettiği şey öncelikle nezaketsizliğin tüm sonlarını aşıyor. Bu batıyı çatışmaya çekmek için direkt bir provokasyondur. Aklı başında batılı siyasetçiler çatışmanın büyümesi risklerini görüyorlar ve bu çeşit senaryoları kabul etmiyorlar. Fakat açık bir formda belirtmek isterim ki Avrupa Birliği’nin kuzeyindeki ülkelerde hırslarını tatmin etmek için bu çılgınlığın üstüne gitmeyi arzulayan siyasetçiler var” dedi.

Lavrov ayrıyeten, üçüncü ülkeleri Ukrayna’daki çatışmalara dahil olmaması konusunda uyardı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.