Rusya’dan ABD’ye Ukrayna tehdidi: Uzun menzilli füze kırmızı çizgimiz

Rusya, ABD’nin Kiev’e uzun menzilli füze sevkiyatı yapmasının Moskova’nın ”kırmızı çizgisini” aşacağı ve ABD’yi çatışmanın bir tarafı haline getireceği ihtarında bulundu.

Rusya’nın ”topraklarını müdafaa hakkının” olduğunu söyleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, ”Washington, Kiev’e daha uzun menzilli füze sağlama kararı alırsa bu kırmızı çizgimizi çiğnemek olur ve çatışmada direkt taraf olurlar” dedi.

Washington açık halde Ukrayna’ya HIMARS (Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi) sistemlerinden fırlatılan gelişmiş GMLRS (Güdümlü Çoklu Fırlatma Roket Sistemi) roketleri sağlıyor. Bu roketler 80 kilometre uzaklıktaki amaçları vurabiliyor.

HIMARS fırlatma sistemleri daha yüksek menzilli ATACMS taktik füzelerinin fırlatılmasında kullanılabilir. Bu füzelerin 300 kilometreye kadar menzile sahip olduğu biliniyor. Üst seviye bir Ukraynalı yetkili 19 Ağustos’ta Kiev’in artık ATACMS (Ordu Taktik Füze Sistemleri) füzelerine sahip olup olmadığı konusunda açıklama yapmayı reddetmişti.

9 Ağustos’ta Moskova’nın 2014’te ele geçirdiği ve Rus toprağı olarak kabul ettiği Kırım Yarımadası’nda bulunan Saki’deki Rus hava üssünün vurulmasına şimdiye kadar kamuoyu önünde bir açıklama getirilmedi. Burası en yakındaki Ukrayna denetimindeki topraklara 200 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Ukrayna, topraklarını işgal eden Rus ordusuyla gayret edebilmek için şimdiye kadar ABD ve batılı müttefiklerinden büyük ölçüde silah talep etti ve bunları aldı.

Moskova, Ukrayna’nın Batı’nın saldırganlığı için platform olarak kullanılmaması ve Ukrayna topraklarındaki Rusça konuşan azınlığın haklarını korumak hedefiyle Ukrayna’ya asker gönderdiği söylüyor. Kiev ve batılı müttefikleriyse bunların Rusya’nın emperyalist saldırganlığının mazereti olduğunu belirtiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.