Sıhhat meslek örgütleri TBMM’de toplandı

Sağlık iş kolunda faaliyet gösteren sendika ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, TBMM’de toplanarak sıhhat dalındaki meseleleri CHP’li milletvekillerine iletti.

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay başkanlığında TBMM’de sıhhat iş kolunda faaliyet gösteren sendikalar, sivil toplum örgütleri temsilcilerinin iştirakiyle çalışma toplantısı düzenlendi.

Toplantıya CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Vedat Bulut, Türk Hemşireler Derneği Lideri Azize Atlı Özbaş, Kamu Diş Doktorları Derneği temsilcisi Esna Öz, Ankara Tabip Odası Lideri Muharrem Baytemur, Türk Diş Doktorları Birliği temsilcisi Ahmet Tarık İşmen, Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Lideri Can Kirişci, Doktor Birliği Genel Lider Yardımcısı Neslihan Hatice Sütpideler, Aile Doktorları Federasyonu İdare Krl Üyesi Gökhan Erdoğan, KESK- Sıhhat İşçileri Sendikası Mali Sekreteri Tayyar Özcan, Birleşik Kamu İş- Genel Sıhhat İş Genel Lideri Derya Uğur katıldı.

“SAĞLIKTA ŞİDDET İNFİAL YARATACAK NOKTAYA GELDİ”

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Engin Altay, “Sağlık çalışanlarına yönelik son vakitlerde ağırlaşan şiddet, cinayet, taarruz, taammüden ve şuurlu yaralama, tehdit aksiyon ve olayları, kabul edilebilir hudutların çok çok üstüne çıktı. Toplumda bir infial yaratacak noktaya geldi. Biz bu sebeple bir çalışma toplantısı yapmayı kararlaştırdık. Bu toplantı sonucunda, sıhhat çalışanlarının, meslek örgütlerinin talepleri doğrultusunda TBMM’ye düşen bir misyon varsa bunun yapılması için bir davet yapılacak” diye konuştu.

“SAĞLIKTA ŞİDDET BİR HALK SIHHATİ SORUNUDUR”

Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Vedat Bulut ise, “Bizi buraya çağırdıkları için teşekkür ediyorum. TTB olarak kamusal alanda, bilhassa sıhhat alanında şiddetin öteki bir sorun yarattığını görüyoruz. Sıhhat alanlarında hizmetin aksaması, tıpkı vakitte öbür insanların sıhhat hizmeti almasını da engellediği için can kayıplarına yol açabiliyor. Sıhhatte şiddet bir halk sıhhati sıkıntısıdır. Bu mevzuyu masaya yatıracağız” sözlerini kullandı.

“KONYA’DAKİ OLAY, TEDBİRLERİN YETERSİZ OLDUĞUNU GÖSTERDİ”

Engin Altay, “Sağlıkla ilgili şu ana kadar kısmen caydırıcı kararlar koyuldu, kısmi iyileştirmeler sağlandı. Bunların üstüne Konya’daki trajik olayı yaşamamız, yapılanların kâfi olmadığıyla ilgili bizde bir kanaate yol açtı. İnşallah bugün burada bu işi bütünüyle önleyecek bir önlemi üretiriz diye düşünüyoruz” açıklamalarında bulundu.

Toplantı, basına kapalı olarak gerçekleşti.

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.