Siyasi krizin sürdüğü Irak’ta eski Başbakan Maliki’nin silahlı fotoğrafları gündem oldu

Irak’ta dün Sadr Kümesi destekçilerinin meclis binasını basmasının akabinde eski Başbakan Nuri el-Maliki’nin silahlı fotoğraflarının toplumsal medyada paylaşılması tansiyonu artırdı. Maliki’nin ofisinden yapılan açıklamada, fotoğrafların 2014’te çekildiği argüman edildi.

Irak’ta dün akşam saatlerinde Şii Sadr Kümesi başkanı Mukteda Sadr destekçileri, başşehir Bağdat’ta hükümet binalarıyla yabancı misyonların yer aldığı Yeşil Bölge’deki meclis binasını bastı. Olayların akabinde toplumsal medyada Kanun Devleti Koalisyonu başkanı ve eski Başbakan Nuri el-Maliki askeri kıyafetle ve silahla çekilmiş fotoğrafları paylaşıldı.

Sadr ile ters kümelerde yer alan el-Maliki’nin muhafazalarıyla birlikte silahla verdiği pozlar Sadr hareketine ileti olarak yorumlanırken, kısa bir müddet içerisinde toplumsal medyada büyük yankı uyandırdı. Daha sonra fotoğraflarla ilgili açıklama yapan el-Maliki’nin Ofis Müdürü Hişam el-Rukabi, kelam konusu fotoğrafların 2014 yılında terör örgütü IŞİD’in ülkeyi işgal ettiği devirde çekildiğini argüman etti.

Sadr dışındaki bütün Şii tarafları çatısı altında toplayan ve Maliki’nin de içinde bulunduğu Uyum Kümesi’nin Muhammed Şiya el-Sudani’yi başbakan adayı göstermesine itiraz eden Sadr Kümesi destekçisi yüzlerce kişi, meclis binasını basmıştı. Kalabalık kümesi dağıtmak için güvenlik güçleri, göz yaşartıcı gaz kullanmış ve havaya ateş açmıştı. Güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 4 protestocu yaralanmıştı. el-Maliki ise hükümetten, kurumların korunmasını talep etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.